Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Potřebujeme globální soucit. Největší hrozbou je klimatická krize, řekla Čaputová v OSN

Svět

  21:13
New York - Kvůli pandemii koronavirové infekce už nikdy nebudeme moci žít jako dosud. Prohlásila to ve středu na zasedání Valného shromáždění OSN slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Svět nyní podle ní nesmí dovolit, aby se z vývoje a výroby očkovací látky stala další globální soutěž - potřebuje „skutečnou globalizaci soucitu“. Za největší hrozbu pro budoucnost však Čaputová označila změnu klimatu.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. foto: ČTK

Slovenská prezidentka prohlásila, že vznik OSN před 75 lety podnítila myšlenka převahy přínosů spolupráce nad sobectvím a konfliktem. „Dnes, víc než kdykoli předtím, naléhavě potřebujeme, aby se tato myšlenka stala realitou,“ prohlásila Čaputová s poukazem na pandemii covidu-19, jejíž konec prý je v nedohlednu. „Už dnes jsme se však poučili: nikdy nebudeme moci žít stejně jako předtím,“ řekla Čaputová, která na všeobecné rozpravě 75. zasedání Valného shromáždění OSN prostřednictvím videoposelství vystoupila jako 51. řečník - a zároveň jako první žena.

Globalizace soucitu

Pandemie podle Čaputové ukázala, že obyčejní lidé dokážou neobyčejné věci, pokud je vede vzájemná solidarita a soucit. „Jako lídři neseme odpovědnost za to, abychom nastolili stejnou situaci ve vztazích mezi národy. A proto potřebujeme skutečnou globalizaci soucitu. Konkrétně nesmíme dovolit, aby se z vývoje a výroby očkovací látky a ochranných prostředků stala opět další globální soutěž,“ vyzvala Čaputová.

Vlády a politici podle ní mají přijímat rozhodnutí založená na faktech a poznatcích, ne na politických kalkulacích nebo sobeckých zájmech těch, kteří jsou u moci. „Protože opak - nekompetentnost, dezinformace a populismus - má fatální následky,“ pokračovala slovenská hlava státu.

Lidé však potřebují mít důvěru, že jejich vlády konají správně a že jim nikdo nelže. „Ochránci těchto zásad musí být svobodná a nezávislá média, renomovaní odborníci a vědci, stejně jako občanská společnost,“ upozornila Čaputová. Dále mimo jiné zdůraznila, že žádná krize se nesmí stát ospravedlněním pro potlačování lidských práv a svobod.

Začala platit omezení při cestách na Slovensko. Za nedodržení hrozí pokuta až 44 tisíc korun

„Pokud jsme se dokázali semknout vůči covidu-19, dokážeme to také u jiných globálních hrozeb. Především vůči změně klimatu, která je nepochybně největší hrozbou pro naši společnou budoucnost,“ prohlásila Čaputová a odkázala se na odhady odporníků, podle nichž změna klimatu přinese do roku 2100 pětinásobně více obětí než covid-19.

„Musíme ukázat opravdovou vůli konat všichni společně jako jeden. Považovat tento boj za skutečnou prioritu. A nechat se vést vědou, inovacemi, ale zároveň i solidaritou,“ poznamenala Čaputová k boji s klimatickou změnou.

Autor: