9. listopadu 2018 15:57, aktualizováno  21:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Potřebujeme lidi, kteří sem přišli legálně‘. Trump podepsal nařízení omezující získávání azylu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Prezident Spojených států amerických Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Spojených států amerických Donald Trump. | foto: ČTK

Washington Americký prezident Donald Trump v pátek podepsal nařízení, podle kterého nebudou moci získat azyl ti migranti, kteří do USA vstoupí z Mexika nelegálně. Informovala o tom agentura Reuters. O chystaném opatření již ve čtvrtek informovala Trumpova administrativa. Americká unie občanských práv (ACLU) podle agentury AP již Trumpovo nařízení napadla u soudu. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) mezitím vyzval Spojené státy, aby dostály svým mezinárodním závazkům a bez obstrukcí poskytovaly ochranu lidem prchajícím před násilím a útiskem.

„V naší zemi potřebujeme lidi, kteří sem přišli legálně. Ti musí mít přednost,“ řekl Trump poté, co oznámil, že azylové nařízení podepsal. Média očekávají, že nový výnos bude pravděpodobně rozporován u soudu.

Agentura AP poznamenala, že cílem opatření je přinutit migranty, aby do USA vstupovali výhradně přes hraniční přechody a ne přes zelenou hranici.

Prezident rovněž řekl, že velmi brzy vydá nařízení ve věci právní zásady, kdy se americkými občany automaticky stávají i děti cizinců narozené na území Spojených států. Trump na konci října prohlásil, že tuto právní zásadu, kterou zaručuje 14. dodatek americké ústavy, zablokuje. Tehdy uvedl, že k takovému kroku nepotřebuje souhlas Kongresu. O tom ale mnozí odborníci pochybují, proto lze očekávat, že se do věci vloží Nejvyšší soud USA

Trump dlouhodobě tvrdí, že azylová politika Spojených států každý rok do USA přiláká tisíce migrantů z Latinské Ameriky. K hranicím USA v současné době míří s vidinou lepšího života několik tisíc lidí jako součást takzvaných karavan migrantů. U hranic ale běžence čeká americká armáda, s jejíž pomocí je slíbil Trump zastavit a nevpustit do USA.

Trump v pátek také komentoval čtvrteční rozhodnutí odvolacího soudu v Kalifornii, který nařídil, že prezidentova administrativa musí pokračovat v programu známém jako DACA. Ten před vyhoštěním chrání asi 700 000 přistěhovalců, kteří do USA přišli bez dokumentů jako děti. Trump, který usiluje o zrušení DACA, doufá, že se případu ujme Nejvyšší soud USA. Na něj se Trumpova administrativa v pondělí obrátila s žádostí o souhlas se zrušením programu.

ČTK
  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz