Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Potupa z Haagu se opakovat nebude. Na hedvábnou stezku dohlédnou čínské soudy

Svět

  15:00
MANILA/PRAHA - Peking může slavit další úspěch. Pod hlavičku nové hedvábné stezky přibylo několik dalších veleprojektů, tentokrát na Filipínách. Že by spory kolem nich skončily jako v minulosti arbitráží v Haagu, z toho nemusí mít Číňané obavy.

Čínský prezident Si Ťin-pching společně s bývalými prezidenty Ťiang Ce-minem a Chu Ťin-tchaem. foto: Reuters

Není to tak dávno, co spolu Čína a Filipíny vedly zákopovou válku. Jejich spor o vody Jihočínského moře, které patrně ukrývají bohatá ložiska ropy a zemního plynu a protíná je jedna z nejrušnějších dopravních tepen světa, skončil dokonce před dvěma lety až v Haagu u tamního Stálého rozhodčího soudu.

Mezinárodní arbitráž, v níž dal soud za pravdu filipínské straně, byla tehdy pro Peking hořkým soustem. To se však nyní zdá být zapomenuto. Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho filipínský hostitel Rodrigo Duterte včera v Manile nešetřili úsměvy a vřelými slovy. Obě země podepsaly na 29 bilaterálních dohod, mezi nimi i tu o průzkumu ložisek ropy a zemního plynu. Jde o další úlovek do veleprojektu Nové hedvábné stezky. Tedy do strategie prezidenta Si Ťin-pchinga a vládnoucí komunistické strany na ekonomické a politické propojení Číny s Evropou a dalšími oblastmi a na posílení země coby globálního lídra.

Kudy povede Nová hedvábná stezka?

Peking může mít radost iz toho, že se mu podařilo minimalizovat šance, aby v budoucnu podobný spor skončil v Haagu. Zkraje letošního roku totiž Čína ohlásila, že při nové hedvábné stezce zřídí vlastní rozhodčí soudy. Řešit mají obchodní spory zúčastněných stran napříč zeměmi a právními systémy: zpoždění projektů, vícenáklady a podobně.

Jak oznámil Nejvyšší soud v Pekingu, rozepře týkající se projektů pod hlavičkou nové hedvábné stezky bude řešit dvojice mezinárodních obchodních soudů v čínské režii. Jeden v jihočínském Šen-čenu, na nějž připadnou spory týkající se „námořní“ větve nové hedvábné stezky. Druhý pak v Si-anu v centrální části Číny, který má rozhodovat o sporech na „suchozemské“ trase.

Kdo by však čekal, že v těchto soudech logicky zasedne mezinárodní osazenstvo, pletl by se. Jak nedávno upozornil server South China Morning Post, všech osm jmenovaných soudců jsou Číňané, do jednoho příslušníci většinového etnika Chanů a až na jediného členové vládnoucí Komunistické strany Číny. Soudkyně Nejvyššího soudu v Pekingu Šen Chung-jü není sice komunistickou, ale členkou jedné z uznávaných, leč loutkových stran.

Cizinci podle serveru u obou soudů zasednou jen v poradní roli. Nakolik bude mít jejich slovo váhu přitom není vůbec jasné. Panují proto obavy, že oba soudy, kde se bude rozhodovat o miliardových zakázkách, by mohly výrazně stranit čínským zájmům.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat