• schránka
  • Přihlásit Můj účet

Irové hlasovali o Lisabonské smlouvě. | foto: ČTK

Potvrzeno: Irové řekli Lisabonské smlouvě NE

Svět
  •   18:07
DUBLIN - Lisabonská smlouva nemá vůbec jasný osud, Irové ostře sledovaný dokument odmítli. Odpůrci vyhráli zhruba o sto tisíc hlasů, proti bylo 53,4 procent voličů. Evropa zatím neví, co dál, Brusel ale již zdůraznil, že ratifikační proces by měl pokračovat.

Volební komise oznámila, že proti smlouvě hlasovalo 862.415 voličů, zatímco pro bylo 752.451 hlasujících. V procentech byl poměr odpůrců k přívržencům smlouvy 53,4 ku 46,6. Voleb se zúčastnilo 1,6 milionu z více než tří milionů oprávněných voličů.

Znamená to, že Irsko smlouvu odmítlo většinou asi 110.000 hlasů. Na rozdíl od prvního irského odmítnutí smlouvy z Nice v roce 2001 však tentokrát byla účast nadpoloviční, což dodalo odmítnutí váhu. Navzdory předpovědím tedy nakonec odpůrci smlouvy nevyhráli těsně při malé účasti, ale na irské poměry přesvědčivě při poměrně vysoké účasti.
Z čistě právního hlediska znamená byť i jediné odmítnutí smlouvy její konec, protože k jejímu přijetí s ní musí vyslovit souhlas všech 27 členů unie. Ani pokud by se 26 zemí vyslovilo pro a jediné Irsko bylo proti, nemůže smlouva ve své původní podobě v platnost vstoupit. Evropští státníci však dali najevo, že jednání o lisabonské smlouvě za ukončené nepovažují. Předseda Evropské komise José Barroso řekl, že státy by měly v ratifikaci pokračovat a neměly by dělat unáhlené závěry. Barroso již mluvil s irským
premiérem Brianem Cowenem, který ho údajně ujistil, že ani on sám nepovažuje lisabonskou smlouvu za "mrtvou". Podle Barrosa je ovšem nyní na Irsku, aby celou situaci analyzovalo a ostatním členským státům ukázalo, jak hodlá odpovědět na obavy irských voličů.

Na výsledky zareagovaly trhy
Pravděpodobné zamítnutí smlouvy již zahýbalo s evropskou měnou. Již po druhé hodině euro mírně oslabilo vůči dolaru.  Vůči japonskému jenu se kurz evropské jednotné měny snížil na 166,01 JPY z předchozích 166,64 JPY.

Autor: Lidovky.cz