Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pouliční umělec Banksy vypravil do Středomoří loď kvůli záchraně migrantů, ta teď volá o pomoc

Loď Louise Michele zachránila 130 migrantů, včetně mnoha žen a dětí, z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loď Louise Michele zachránila 130 migrantů, včetně mnoha žen a dětí, z... | foto: Reuters

Řím Humanitární plavidlo, pronajaté v největší tajnosti ve Středomoří pouličním umělcem Banksym, požádalo v noci na dnešek o pomoc, když zachránilo větší počet migrantů. Na palubě lodi je však nejméně jeden mrtvý, uvedla agentura AFP. Ta dnes odpoledne oznámila, že italská pobřežní stráž převzala z lodi 49 nejzranitelnějších lidí, včetně žen a dětí.

Loď Louise Michele zachránila 130 migrantů, včetně mnoha žen a dětí, z nafukovacího člunu, který nabíral vodu. Po první záchranné operaci ze čtvrtka má nyní loď na palubě 219 trosečníků - a pouze desetičlennou posádku. 

„Potřebujeme okamžitou pomoc,“ signalizovala loď a vyzvala Evropskou unii a italské úřady, aby jednaly. „Na lodi je už jeden mrtvý. Ostatní (trosečníci) mají popáleniny od paliva. Strávili mnoho dní na moři a teď jsou v pátrací a záchranné oblasti EU,“ dodala posádka na svém twitterovém účtu. Loď hledala evropský přístav, kde by vylodila trosečníky. Na výzvu pak zareagovala italská pobřežní stráž.

Zachránění migranti na Banksyho lodi Louise Michel.
Loď Louise Michel, kterou pronajal pouliční umělec Banksy, volala o pomoc.

V reakci na výzvu také italská charitativní loď Mare Jonio oznámila, že opouští sicilský přístav Augusta, aby pomohla lodi Louise Michel. „Pomoc těmto lidem je otázkou života a smrti,“ uvedla posádka lodi a poukázala na předchozí lhostejnost italské a maltské pobřežní stráže.

Dvě agentury OSN vyzvaly k bezodkladnému vylodění Louise Michel a dvou další lodí ve Středozemním moři, které mají na palubě celkem více než 400 migrantů.

Růžovobílá loď taky asistovala při dvou dalších záchranných operacích celkem 105 lidí, kteří jsou nyní na palubě německé humanitární lodi Sea-Watch 4. Loď, pojmenovaná po francouzském anarchistce z 19. století a ozdobená kresbou britského umělce, dnes ráno podle webu Marinetraffic stále nehybně na moři asi sto kilometrů jihovýchodně od italského ostrova Lampedusa, který leží jižně od Sicílie.

Kapitánkou lodi je německá aktivistka Pia Klempová, o které je známo, že řídila několik dalších záchranných lodí. Je taky stále vyšetřována italskými úřady kvůli „napomáhání nelegálnímu přistěhovalectví“.

Loď dříve patřila francouzským celníkům. Je menší, ale mnohem rychlejší než obvyklé lodě nevládních organizací působích v této oblasti, což je bývalé francouzské celní plavidlo. Na 31 metrů je menší, ale podstatně rychlejší než obvyklé lodě nevládních organizací působící v této oblasti, což mu umožňuje předstihnout libyjskou pobřežní stráž.

Nejslavnější žijící pouliční umělec na světě Banksy, který udržuje svou totožnost v největší tajnosti, se ve svých dílech pravidelně zabývá migrační krizí. Klempovou podle listu The Guardian kontaktoval loni v září, kdy ji napsal, že si nemůže nechat peníze z prací o migrační krizi a že je nabízí na pořízení nové lodi. Mladá žena se nejprve domnívala, že jde o nějaký vtip.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!