Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V Gobi přistáli tři tchajkonauti, půl roku dokončovali čínský Nebeský palác

Čínská loď Šen-čou 13 letěla z čínského kosmodromu Ťiou-čchüan na vesmírnou stanici Tchien-kung zhruba šest a půl hodiny. (16. října 2021) foto: Reuters

Návratový modul vesmírné lodi se třemi čínskými kosmonauty v neděli odpoledne přistál v poušti Gobi na severu Číny. Posádka v červnu vyletěla na čínskou orbitální stanici Tchien-kung (Nebeský palác) na oběžné dráze kolem Země lodí Šen-čou 14 a strávila na stanici půl roku.
  15:08

Modul s astronauty přistál v poušti Gobi ve 20:10 místního času (13:10 SEČ). Posádku vedl astronaut Čchen Tung, který se již jedné vesmírné mise účastnil, informuje agentura AP. Její součástí byla i astronautka Liou Jang, která se stala první ženou, jež v rámci čínského vesmírného programu odstartovala do vesmíru, a Cchaj Sü-če.

Trojici na vesmírné stanici vystřídali 57letý Fei Ťün-lung, veterán mise Šen-čou 6 z roku 2005, a kosmonauti Teng Čching-ming a Čang Lu, kteří jsou ve vesmíru poprvé. Mise lodi Šen-čou 15, se kterou vyletěli na oběžnou dráhu, odstartovala z kosmodromu Ťiou-čchüan v úterý.

Vystřídáním posádek byla završena poslední fázi konstrukce čínské vesmírné stanice. Třetí a poslední modul se na konci října připojil ke stanici, což byl jeden z posledních kroků ve více než desetiletém úsilí Číny o udržení stálé přítomnosti na oběžné dráze.

Dokončení první čínské vesmírné stanice, jejíž životnost Peking plánuje až na 15 let, je milníkem v ambicích Číny na nízké oběžné dráze kolem Země. Stárnoucí Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), kterou spravuje americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), by mohla ukončit provoz do konce tohoto desetiletí.

Čínská vesmírná stanice Tchien-kung vzniká bez pomoci jiných států. Čína se na projektu ISS nepodílí kvůli nesouhlasu Spojených států, kterým vadí, že čínský vesmírný program řídí vojenské křídlo čínské komunistické strany.

16. října 2021

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat