Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Poutníci v Mekce kamenují Satana a demonstrují proti USA

Svět

  13:40aktualizováno  14:01
MEKKA - Účastníci letošní muslimské poutě do Mekky dnes v údolí Míná házejí oblázky na tři stély představující trojí zjevení Satana. Začínají tak obřady spojené se svátkem oběti, kterým pouť vrcholí.

Poutníci v Mecce foto: ČTK

Muslimové při něm porážejí obětní zvířata a většinu jejich masa rozdávají chudým.

Kamenování Satana je rozděleno do tří dní. Věřící házejí po sedmi kamíncích na tři pilíře vysoké 18 metrů a volají přitom formuli Alláhu akbar - Bůh je veliký. Tři pilíře představují podle koránu to, jak prorok Ibráhím (pro židy a křesťany Abrahám) třikrát odolal pokušení Satana, aby neposlechl boží příkaz obětovat syna Ismáíla (biblický Izák). Při rituálu se na velmi malém prostoru tísní mohutný dav.

Podívejte se

V minulých letech se právě při něm staly smrtelné úrazy a saúdskoarabská policie kolem pilířů dodržuje velmi přísná bezpečnostní opatření. Plynulému přílivu poutníků má pomoci i pětipodlažní most, který tady byl pro tuto příležitost postaven.

Obětování zvířat? Věrnost Bohu
Porážky obětních zvířat připomínají Abrahámovu věrnost Bohu; byl připraven přinést mu jako oběť syna Izáka, jehož měl po mnoha bezdětných letech s manželkou Sárou.

Po dnešním svátku oběti (íd al-adhá) nebo také Velkém svátku (íd al-kabír) setrvávají mnozí poutníci v údolí ještě další dva dny a věnují se obřadům.

Letos se muslimské poutě zvané hadždž účastní podle dnes zveřejněných oficiálních údajů 2.313.278 lidí, z toho 1.613.965 ze zahraničí. Zatím nebyly zaznamenány žádné výrazné incidenty. Saúdskoarabská vláda pro pouť do Mekky letos mobilizovala velké logistické prostředky a rozmístila na 100 tisíc vojáků a policistů.

A na závěr rituální oholení 
"Měl jsem strach, že mě smete dav, ale dopadlo to dobře," raduje se Fájik Džarád z Gazy. Dodává, že mohl bez problémů hodit na stélu Satana svých sedm kamínků. Tento poutník šel k pahorku Arafát pěšky několik kilometrů, avšak mnozí jiní raději cestovali autobusem. Mezi nimi byl i Nábil Núbaní, který se po rituálu nechal oholit, což představuje podle tradice konec očisty.

Mezi věřícími pracuje armáda holičů. Chan z Indie upřesňuje, že se řídí instrukcemi sanitárních úřadů a používá sterilní břitvu, aby tak předcházel riziku nákazy, zejména prasečí chřipkou, která se však podle úřadů při pouti zatím nerozšířila.

"Dnes je šťastný den, neboť je zároveň svátek íd al-adhá, páteční modlitba a kamenování Satana," zdůrazňuje Nabíla Alíová z Egypta, kterou doprovází její syn Muhammad. "Modlíme se za jednotu muslimů a za to, aby zvítězili nad svými nepřáteli," dodává.

Protiamerická hesla na posvátném pahorku
Ve čtvrtek se poutníci odebrali na pahorek Arafát nedaleko svatého města. Na tomto návrší, kde se v roce 632 naposledy modlil prorok Mohamed, celý den rozjímali a prosili o boží milosrdenství. Íránští věřící uspořádali také tradiční protiamerickou demonstraci proti "nepřátelům islámu". Provolávali hesla proti Izraeli a Spojeným státům. Manifestace se konala navzdory varování saúdskoarabských úřadů před politizováním pouti.

Čtvrtečnímu shromáždění přálo počasí na rozdíl od středy, prvního dne svátku, kdy Mekku a přístavní město Džiddu zasáhly silné deště. Podle poslední bilance saúdskoarabského tisku si nepřízeň počasí, při níž bylo zaplaveno také stanové městečko v údolí Míná, kde věřící trávili noc, vyžádalo 83 mrtvých, z toho sedm poutníků.

Pouť do Mekky má aspoň jednou za život vykonat každý muslim, kterému to dovolí zdraví a finanční situace.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!