19. června 2018 16:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Považuji se za revolučního socialistu.‘ Poručík, který propagoval komunismus opustil armádu USA

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: archiv Miroslav Spáčila

NEW YORK Řady příslušníků americké armády oficiálně opustil poručík Spenser Rapone, který pobouřil Pentagon a velkou část americké veřejnosti propagandou komunismu na twitteru. Absolvent prestižní akademie ve West Pointu se loni nechal vyfotografovat s tričkem s vyobrazením revolucionáře Che Guevary a s nápisem „komunismus zvítězí“ na čepici.

Armáda se omezila na oznámení, že proti Raponemu „přijala nezbytná opatření“. Podle agentury AP voják sám ozbrojené síly opustil, byl ale potrestán za „chování nehodné důstojníka“. V pondělí Rapone definitivně za případem udělal tečku, když na twitteru zveřejnil foto vojenské základny Fort Drum ve státě New York, kde sloužil. Pod obrázkem, na němž se u vchodu loučí vztyčeným prostředníkem, je napsáno „poslední pozdrav“.

„Považuji se za revolučního socialistu,“ řekl šestadvacetiletý Rapone agentuře AP. „Chtěl bych vyzvat všechny soudné vojáky, aby složili zbraně a připojili se ke mně a mnoha jiným, kdo už dál nechtějí sloužit imperialismu a chtějí se připojit k revolučnímu hnutí,“ dodal.

Komunistické smýšlení Raponeho údajně dostihlo v Afghánistánu, kde jako člen americké jednotky sloužil po roce 2011. „S nejvyspělejší armádou jsme vtrhli do nejchudší země a terorizovali jsme její obyvatelstvo, které není pro USA žádnou hrozbou,“ řekl Rapone AP.

U vchodu se poručík loučí vztyčeným prostředníkem, je napsáno „poslední...

U vchodu se poručík loučí vztyčeným prostředníkem, je napsáno „poslední pozdrav“.

ČTK