Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Povodeň v Polsku se přesouvá k Baltu, záchranné práce maří bobři

Svět

  11:56
VARŠAVA - Povodňová vlna na Visle nadále postupuje k severu, což zklidňuje situaci kolem Plocku v centrální části Polska, kde v pondělí hrozilo zaplavení několika desítkám usedlostí a vesnic.

Záplavy v Polsku, evakuace lidí ze zatopených oblastí foto: Reuters

Ve Varšavě mají některé děti i dnes neplánované prázdniny. Vláda do postižených oblastí vyslala na pomoc 5000 vojáků. Záchranářům práci komplikují bobři, úřady proto povolily jejich odstřel u rozvodněných řek.

Bobr

Visla nyní dělá největší starosti záchranářům ve městě Tczew, ležícím asi 40 kilometrů od ústí řeky do Baltu. Hladina tam stále stoupá. Policie varovala povodňové turisty, aby nechodili na protizáplavové hráze, jinak jim hrozí pokuta. Do oblasti se stahují hasiči, kteří v uplynulých dnech pomáhali v jiných částech Polska.

Pomalu opadá voda v okolí vesnice Świniary u Plocku, kde povodeň v neděli protrhla protipovodňovou hráz. Jacek Kozlowski, vojvoda regionu Mazovsko, v němž obec leží, ale varoval, že hladina rozlité řeky je nadále vysoká a že situace není zcela pod kontrolou.


Na jihu Polska v místech, kde voda ustoupila, začal úklid. Leckde ale voda klesá jen pomalu, mnoho domů je stále zaplavených, řada silnic je neprůjezdná a nadále trvají komplikace na železnicích. Lidem chybí čistící prostředky, pitná voda, potraviny, plenky, deky a spacáky. Začalo několik sbírek na pomoc obětem povodní. V pátek asi 150 dětí ze zaplavených oblastí ve Slezsku odjede do bezpečí na Mazury, kde zůstanou až do konce školního roku.

Záplavy v  Polsku

Ministr vnitra Jerzy Miller dnes lidem, jejichž domovy zaplavila voda, vzkázal, aby měli trpělivost a nevraceli se domů na vlastní pěst.

Hladina Visly ve Varšavě dnes ráno sahala do výšky 718 centimetrů, což je stále ještě 68 centimetrů nad úrovní stavu ohrožení. I dnes zůstaly preventivně zavřené školy, školky a jesle v místech, která by případně mohla zaplavit voda po protržení některé z hrází. Nadále platí také omezení v dopravě na pravém břehu Visly. Primátorka Hanna Gronkiewiczová-Waltzová upozornila, že i když voda opadá, situace není stabilní, protože protipovodňové hráze jsou promočené. V noci na dnešek se nad Varšavou přehnaly bouřky s intenzivními srážkami.

Zástupci místních samospráv si stěžují, že protipovodňové hráze narušují bobři, kteří si v nich dělají nory. Tam, kde nory velká voda zaplavuje, si bobři vyhrabávají nové. "Hráze někde vypadají jako ementál," řekl dnes na tiskové konferenci ministr vnitra Miller. Povolení k odstřelu těchto hlodavců žijících v okolí protipovodňových hrází dali ředitelé úřadů pro ochranu životního prostředí v Kujavsko-Pomořanském a Pomořanském vojvodství. Zabíjet bobry ale smějí jen lidé, kteří mají na starosti protipovodňová opatření.

O pomoci lidem postiženým povodněmi, které si za posledních osm dnů vyžádaly 16 lidských životů, bude dnes na svém pravidelném zasedání jednat vláda. Zatím poslední obětí je 13letá dívka, jež spadla do říčky Kurówka u ústí do Visly ve městě Pulawy na jihovýchod od Varšavy.

Záplavy v  Polsku, evakuace lidí ze zatopených oblastí

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...