Oběti záplav oznámily v sobotu dopoledne rumunské úřady, pátrací týmy při záchranných operacích u toku Dunaje v župě Galatsi na jihovýchodě Rumunska nalezly čtyři mrtvé. Záchranáři kvůli silným dešťům a následným povodním zasahovali v 19 obcích po celé zemi, zachránili desítky lidí.
První oběť nepříznivého počasí hlásí i Švýcarsko, v tamní vesnici Wengen v pátek větve padajících stromů těžce zranily dvaapadesátiletou ženu. Ta podle dnešního prohlášení policie po převozu do nemocnice zemřela, uvedla policie.
Švýcarsko na řadě míst zaznamenalo rekordně nízké teploty pro toto roční období. Ve švýcarských Alpách už také v pátek začalo sněžit. Podle předpovědi meteorologů by v horských oblastech měl v sobotu dále padat sníh, a to zejména ve výškách nad 1200 metrů.
Ve výškách kolem 1300 metrů leží až deset centimetrů sněhu, v polohách nad 1800 nadmořských metrů je to až 35 centimetrů. Vláda vydala varování před lavinami.
Nejnižší teploty v historii měření, které místy sahá až do roku 1864, evidovala meteorologická služba MeteoSchweiz v pátek v řadě regionů Švýcarska. V Engelbergu v centrálním Švýcarsku bylo naměřeno 4,6 stupně, v Interlakenu 8,1 stupně. Na železniční stanici Jungfraujoch, která se nachází ve výšce bezmála 3500 metrů, bylo minus 11,7 stupně.
Uzavřeno bylo několik silničních průsmyků, včetně sedel Furka, Gotthard, Grimsel, Flüela, Susten či Nufenen. Na některých místech uvázli řidiči, jejichž vozidla měla pouze letní pneumatiky. Na lepší počasí čekají v hotelech.
V Bratislavě staví bariéry
Slovensko očekává zhoršení povodňové situace na Dunaji, v Bratislavě proto budou postaveny mobilní protipovodňové bariéry. Naopak se zlepšil výhled pro slovenský úsek Moravy, která by se podle posledních odhadů vylít neměla, uvedla slovenská vláda. Nejvyšší stupeň výstrahy před záplavami v zemi pod Tatrami platí pro hlavní město a čtyři slovenské okresy sousedící s Českem a Rakouskem.
Slovenští meteorologové nadále předpokládají, že během stávajících vln vydatných srážek místy spadne na západním Slovensku od čtvrtka do pondělí dohromady až 230 litrů vody na metr čtvereční.
Kromě vydatných srážek některé regiony Slovenska čelí silnému větru. Hasiči v souvislosti s počasím zasahovali zejména v Bratislavském a Trnavském kraji při více než 220 případech.
Vylité řeky v Polsku
Situace v Polsku, zejména ve vojvodstvích na jihu a jihozápadě, je podle polských médií složitá a meteorologové i nadále předpovídají vytrvalé dešťové srážky.
Je před námi kritická noc, nezbytná je úplná mobilizace, uvedl polský Donald premiér Tusk v souvislosti s povodněmi na jihu a jihozápadě země. Tři mosty na polsko-českých hranicích jsou neprůjezdné, policie je uzavřela kvůli vysoké hladině řeky Opava, píše Gazeta Wyborcza na svém webu.
Na 41 stanicích překročila úroveň hladiny toků pohotovostní stupeň. V Glucholazech nedaleko českého Jeseníku úřady kvůli povodni evakuovaly na 400 lidí, místo navštívil i polský ministr vnitra Tomasz Siemoniak.
V nedalekém Jarnoltóweku za posledních 24 hodin naměřili 161,5 milimetru srážek, což je o 30 milimetrů více než dosavadní rekord z roku 1997. Ničivé povodně tehdy zasáhly Polsko a zaplavily Moravu, Slezsko a východ Čech.
Další rekordy podle onet.pl padly v Dolnoslezském, Slezském a Opolském vojvodství. Stanice v lázeňském městě Swieradów-Zdrój u hranic s Libereckým krajem zaznamenaly za posledních 24 hodin 120 milimetrů srážek, předchozí rekord byl 56 milimetrů.
Stoletá voda v Dolních Rakousích
Několik obcí v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy bylo vyhlášeno za oblasti postižené živelní pohromou. Hasiči zaznamenali četné výjezdy kvůli neustálému dešti a bouřkám, v některých místech začaly preventivní evakuace, v dalších se připravují. Předpovědi hydrologů se zhoršují, řekl podle agentury DPA zástupce zemského hejtmana Stephan Pernkopf. V oblasti Waldviertelu se očekává až stoletá voda.
„Obce a okresní úřady se připravují na preventivní evakuaci a informují konkrétně postižené osoby,“ uvedl Pernkopf. V některých obcích začaly evakuace již v pátek večer, to se však týkalo převážně zahrádkářských kolonií a chatových oblastí.
Podle současných předpovědí také hrozí, že by se v neděli mohla přelít přehradní nádrž Ottenstein. Vážná situace se očekává hlavně v okolí řeky Kamp, kde by měla být až stoletá voda. Na Dunaji hrozí největší povodně za 30 let.
Podle dosavadních informací mají v příštích dnech úhrnné srážky dosáhnout až 230 milimetrů. Lze tak očekávat rychlý a výrazný vzestup vodních hladin. Kromě toho předpovědi počítají i s vichřicí.
Nejvyššího stavu by hladiny vodní toků měly dosáhnout převážně v noci na pondělí. V sobotu brzy ráno byl preventivně přerušen provoz na několika železničních tratích. Toto opatření v sobotu začalo platit také v regionální autobusové dopravě na levém břehu Dunaje v oblasti Wachau.
Mluvčí zemského velení Klaus Stebal již dříve uvedl, že situace se vyostřila. Ve spolkové zemi se na povodeň připravují už několik dní. Kromě výstavby mobilních ochranných systémů plní pytle s pískem a vytvářejí se prostory pro zachycování vody.
Labe v Drážďanech stoupá
Hladina Labe v Sasku stoupá, ve vesnici Schöna u českých hranic už dosáhla prvního povodňového stupně. V Drážďanech za dnešek hladina vzrostla o 1,5 metru a dosáhla 3,7 metru. Běžný stav je přitom v saské metropoli mezi 1,5 až dvěma metry. Vyplývá to z informací saského povodňového centra. Části mostu Carolabrücke, který se zřítil v noci na středu, jsou od rána pod vodou, informoval web listu Sächsische Zeitung.
První části mostu Carolabrücke, který se zřítil v noci na středu, jsou od rána pod vodou, informoval web listu Sächsische Zeitung. Trosky na souši se hasiči snaží dál odstranit, hotovi chtějí být do večera.
Bourací práce na mostě Carolabrücke podle ranního prohlášení mluvčího drážďanských hasičů Michaela Klahreho jdou hladce. „Daří se nám postupovat opravdu dobře,“ řekl na tiskové konferenci.
„Dnes večer budeme moci práce prozatím ukončit,“ dodal později. Na nábřeží u drážďanského Nového Města na pravém břehu Labe by pak neměly zbýt žádné trosky, aby se voda mohla případně volně rozlít a zbytky mostu nepředstavovaly bariéru.
V neděli se v Sasku čeká povodňová vlna, jež má přijít po Labi z Česka. Podle nynějších informací zemského povodňového centra by mohlo Labe dosáhnout prvního povodňového stupně v sobotu večer na vodočtu v Schöně na hranici s Českem, v neděli ráno už podobně zvýšená hladina bude v Drážďanech.
Kulminace se nyní na saských měřicích stanicích čeká od středy do čtvrtka příštího týdne. René Herold z drážďanského úřadu pro životní prostředí uvedl, že očekává kulminaci na pěti metrech. Trosky mostu v korytě Labe, které nyní nelze vyzdvihnout, podle něj ale podle současných propočtů nebudou mít na výšku hladiny žádný vliv.
Na jihovýchodě Bavorska, především u hranic s Českem a Rakouskem, se mezitím podle místních médií vylily první potoky a říčky z břehů. Žádné velké škody zatím obce nehlásí, většinou jsou zaplavené silnice, někde sklepy. „V Bavorsku ale pršet zdaleka nepřestalo,“ varoval Marco Manitta z Německé meteorologické služby (DWD).
Podle Manitty jsou dosud následky vydatných srážek v Bavorsku relativně malé i proto, že část srážek zůstala v podobě sněhu na horách. Sněžit by mohlo už od 1 000 metrů nad mořem. Meteorologové podle Bavorského rozhlasu hovoří v této souvislosti o „výrazném nástupu zimy“, který je podle nich pro toto roční období „trochu neobvyklý“.
Pršet v jihovýchodním Bavorsku podle nynějších předpovědí přestane nejdříve ve středu. Na záplavy se proto připravuje mimo jiné město Pasov, v němž se stékají Dunaj, Inn a Ilz svádějící vodu z deštěm postižených oblastí.