Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvAmerická stanice CNN si všímá velmi vážné situace, která o víkendu panovala na severu Moravy a v české části Slezska.
„Řeky se vylily z koryt v Polsku a České republice,“ uvedla stanice, která poukázala na situaci ve městě Krnov, který je z větší části zatopený. Nejvyšší stupeň varování před extrémními srážkami o víkendu panoval v Česku, Polsku, Německo, Rakousku a na Slovensku, dodala CNN.
O dramatické situaci v obci Lipov na Hodonínsku informuje portál BBC News. „Bohužel nikdo neví, kdy voda opadne,“ řekl mu jeden z místních obyvatel Marek Joch, podle kterého je obec ze všech stran sevřená vodou. Server také připomíná, že v Česku se v souvislosti se záplavami pohřešují čtyři lidé.
Záplavy způsobily i rozsáhlé problémy v místní a mezinárodní dopravě. „Pozastavena byla například železniční dopravu mezi Českou republikou a Polskem, zatímco čtyři linky vídeňského metra musely částečně přerušit provoz,“ píše francouzský deník Le Monde o některých komplikacích při cestování. Deník poukazuje i na velké škody hlášené z Polska či Rumunska.
Mezinárodní média připomínají, že aktuální silné srážky ve střední Evropě způsobuje tlaková níže Boris.
V nadměrných srážkách vidí „velmi jasný signál změn klimatu“ vědec z francouzské Národní rady pro vědecký výzkum (CNRS) Davide Faranda, kterého cituje deník Le Monde. BBC News poukazuje, že již v roce 2021 vědci varovali, že kvůli změnám klimatu mohou být mimořádně silné deště a další extrémní projevy v počasí v Evropě častější a vytrvalejší.