Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Povodně v Číně zatopily nohy obrovské sochy Buddhy. Normálně je památka vysoko nad řekou

Řeka zatopila nohy sochy Lešanského Buddhy Le-šan, Sichuan, Čína, 18.srpna... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řeka zatopila nohy sochy Lešanského Buddhy Le-šan, Sichuan, Čína, 18.srpna... | foto: China Daily via REUTERSReuters

Čína Mohutné povodně na horním toku řeky Jang-c’-ťiang na jihozápadě Číny ohrožují také 1200 let starou památku ze seznamu světového dědictví UNESCO. Řeka totiž zaplavila prsty nohou 70metrové sochy sedícího Buddhy ve skalním masivu hory E-mej-šan poblíž čínského města Le-šanu. Stalo se to poprvé od roku 1949.

Obrovská socha vytesaná mezi lety 713 a 803 se za normálních okolností nachází vysoko ve skále nad řekou, ale v současné době ji a její okolí zasáhly nejhorší povodně za posledních 70 let. O události informuje server BBC.

Socha sedícího Buddhy na čínské řece Jang-c’-ťiang poblíž města Le-šanu.
Záchranáři při záplavách v Číně.

Lešanský Buddha je populární památkou a turisté jej často navštěvují v rámci okružních plaveb po Jang-c’-ťiang. Ročně k němu přijede až 1,5 milionu turistů. 

Legenda varuje, že pokud si lešanský Buddha namočí prsty u nohou, záplavy postihnou i 16milionové Čcheng-tu, cituje BBC státní agenturu Nová Čína.

Socha se nachází na soutoku tří řek a byla postavena na popud mnicha Chaj Thunga, aby chránila přijíždějící lodě před nebezpečnými proudy. Turisté a poutníci u Buddhy zapalují svíčky, aby se jim splnila přání, případně zanechávají dary.

Podle zpravodaje The Guardian záchranáři museli v regionu evakuovat více než 100 tisíc lidí. Příslušníci policie a dobrovolníci se bariérami z pytlů s pískem snaží památku ochránit před dravou vodou. 

Provincie S’-čchuan, kterou řeka Jang-c’-ťiang protéká, v úterý zvýšila stupeň povodňové pohotovosti na maximální úroveň v důsledku neustávajících dešťů. Povodňová varování byla vydána také pro provincie v okolí řek Hai, Songhua a Liao.

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...