Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Povolení ruské vakcíny v EU není pravděpodobné, míní odborník. Zřejmě jí chybí část klinického testování

Potencionální vakcína proti covidu-19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potencionální vakcína proti covidu-19. | foto: Reuters

Praha Povolení ruské vakcíny proti covidu-19 na území Evropské unie je velmi nepravděpodobné. Nemá zřejmě třetí fázi klinického testování, která je v Evropě i v USA povinná. Řekl to výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček. Ruský prezident Vladimir Putin v úterý oznámil, že Rusko jako první na světě schválilo očkování látku proti covidu-19.

„Největší problém je v tom, že o výzkumu je dosud velmi málo zveřejněných informací,“ uvedl Dvořáček. Vakcína, která dostala označení Sputnik V, je na seznamu zhruba tří desítek látek, jež ukončily laboratorní testování. Seznam vede Světová zdravotnická organizace (WHO).

Podle Dvořáčka ale zřejmě ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji, který ji vyvinul, nedokončil, a možná ani nezačal třetí fázi klinického hodnocení, kde se očkování testuje na velkém počtu zdravých dobrovolníků.

„V Evropě a ve Spojených státech si nedokážeme představit, že bychom tuhle fázi vynechali. Teprve třetí fáze umožní lépe zmapovat účinnost vakcíny a predikovat, jak dlouho se protilátky v organismu udrží,“ dodal. Platforma, kterou moskevský ústav, pro vakcínu využívá je podle něj založená na genetické úpravě viru a je podobná platformě, kterou používá ve své vakcíně proti koronaviru firma Astra Zeneca spolu s oxfordskou univerzitou.

Aktuálně je ve světě hlášeno na různých stupních vývoje více než 150 možných očkovacích látek. WHO v červenci uvedla, že právě látku AZD1222 firmy Astra Zeneca považuje za nejnadějnějšího kandidáta. Podle klinických testů na zdravých dobrovolnících vyvolává imunitní reakci a je bezpečná.

„V současné době se využívá takzvaný adaptabilní model, kdy kombinujete druhou a třetí fází klinického testování, třetí začnete před ukončením druhé. Ale není možné ji úplně vynechat,“ dodal Dvořáček.

Firmy včetně Astra Zeneca podle něj u vakcíny proti covidu-19 začaly s výrobou před ukončením třetí fáze klinických testů, aby bylo očkovací látky dost v zásobě ve chvíli, kdy testy s konečnou platností potvrdí její bezpečnost a účinnost.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!