Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Syrští povstalci: Dejte nám zbraně, nebo se spojíme s Al-Káidou

Svět

  11:54
ALEPPO - Syrští povstalci z oblasti Aleppa varují Západ, že pokud bude nadále odmítat posílat zbraně do Sýrie tamější opozici k boji proti jednotkám prezidenta Bašára Asada, rebelové se obrátí o pomoc na teroristickou síť Al-Káida.

Syrský povstalec v Aleppu foto: Reuters

"Nechceme tady Al-Káidu, ale pokud nám nikdo nepomůže, uzavřeme s ní spojenectví," prohlásil abú Amar, velitel skupiny povstalců v centru Aleppa, které je dějištěm téměř měsíc trvajících těžkých bojů. Podle Amara jsou islamisté schopní si z Aleppa udělat základnu do tří měsíců a ihned po příchodu se pustit do vymývání mozků tamějších obyvatel.

Opozice pravidelně vyzývá mezinárodní společenství, které je paralyzované spory mezi Západem a Ruskem, aby jednalo a zabránilo Asadovi, aby pokračoval v potlačování protivládní vzpoury, která se postupně přeměnila v ozbrojený odpor.

ČTĚTE TAKÉ:

Volá po vzniku takzvané bezletové zóny, podobné té, která loni chránila povstalce v Libyi, a po dodávkách zbraní povstaleckými silám, složeným převážně z armádních dezertérů, které jsou špatně vybavené a jsou nuceny vzdorovat převaze palebné síly armády. "Má chemické zbraně, které může použít. Má tanky, letadla, minomety, rakety, zatímco my nemáme nic," podotkl abú Amar.

"Jsme opravdu nespokojení. Syrský lid stále má v oblibě evropské země, ale pokud by tento trend pokračoval, bude je nenávidět," dodal povstalecký velitel. Čím déle bude podle odborníků konflikt trvat, tím je pravděpodobnější, že se bude i radikalizovat.

Šéf Al-Káidy povstání podpořil

V posledních měsících se množí zprávy o příchodu mnoha islámských radikálů do Sýrie přes Turecko. Podle AFP jich řada dorazila například z Alžírska, Francie, Švédska nebo Čečenska. Syrští povstalci a různí experti tvrdí, že Al-Káida v oblasti ještě nepředstavuje organizovanou sílu. Rebelové ale občas použijí její taktiky jako v případě květnového sebevražedného pumového útoku v Damašku, který stál životy 55 lidí.

Spojené státy, které dlouhodobě vinily Sýrii z tolerování islamistů přecházejících přes její území do Iráku, oficiálně odmítly dodávat zbraně rebelům právě z obavy, že se dostanou do rukou Al-Káidy.

Ajmán Zavahrí, označovaný za jejího šéfa, v únoru otevřeně podpořil syrské povstání, ale povstalci jeho vystoupení označili za "vměšování" do syrských záležitostí. Asad od počátku nepokojů v březnu 2011 tvrdí, že bojuje proti mezinárodnímu spiknutí a vzpouře "ozbrojených teroristických skupin".

Syrská opozice kritizuje tento postoj a trvá na tom, že požaduje svobodu a demokracii, zatímco skupiny jako Al-Káida usilují o založení islámského státu. Ale ani rebelové nejsou v této otázce jednotní a zdá se, že někteří z nich jsou připraveni ke spojenectví s nejradikálnějšími skupinami, aby mohli porazit Asada.

"Hlavním cílem je zastavit krveprolití v Aleppu. Pokud ani Západ, ani Arabové nám nepomůžou, požádáme Al-Káidu, aby zastavila krveprolití," řekl aktivista Bará Halabí. Zároveň ale tvrdil, že takovýto typ aliance může být jen prozatímní. "Nakonec to bude na obyvatelích Aleppa, aby rozhodli o své budoucnosti. A lid, který povstal a bojoval proti diktátorovi, jako je Bašár Asad, by pak také mohl bojovat proti Al-Káidě," dodal.

Aleppo

Aleppo

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...