12. června 2017 22:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Povstalci dospěli k historickému jádru ‚hlavního města‘ IS, syrské Rakky

Bombardováním zničená mešita v Rakce (na archivním snímku). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bombardováním zničená mešita v Rakce (na archivním snímku). | foto: Reuters

DAMAŠEK Arabsko-kurdské povstalecké jednotky, podporované koalicí v čele se Spojenými státy, dospěly k hradbám historického jádra města Rakka, které je v Sýrii poslední významnou baštou teroristického hnutí Islámský stát (IS). Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na vojenské pozorovatele a zástupce povstaleckých milicí.

Syrské demokratické síly (SDF) zahájily po několikaměsíčních přístupových bojích přímý útok na město před týdnem. Od té doby obsadily dvě obytné čtvrti - Mašlab a Rumáníjá. V pondělí pronikly do průmyslové oblasti Saná a přiblížily se tak k historickému centru města. Boje o Saná zatím stále pokračují a dokud nebude zcela zlikvidován odpor obránců, dál milice v tomto úseku nepostoupí.

Ofenziva s cílem dobýt Rakku pod názvem Hněv Eufratu začala loni v listopadu. Nejprve jednotky dobývaly okolní regiony v provincii.

Boje o baštu IS budou podle velitele koaličních jednotek, amerického generálporučíka Steva Townsenda „dlouhé a obtížné“. Podle expertů mohou trvat několik měsíců.

Humanitární organizace tento týden upozornily na těžký úděl civilistů. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) boje o Rakku ohrožují na životě více než 40 000 dětí. Fond vyzval všechny strany konfliktu, aby umožnily civilistům bezpečný odchod. Zejména od IS, který je obviňován z cíleného zabíjení prchajících civilistů například v iráckém Mosulu, který je rovněž dobýván, se to dá ale jen stěží očekávat.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz