11. prosince 2014 11:47, aktualizováno  20:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Povstalci i armáda na Donbasu stahují těžké zbraně z fronty

Proruský separatista na obrněném vozidle s ruskou vlajkou míří do Doněcka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proruský separatista na obrněném vozidle s ruskou vlajkou míří do Doněcka. | foto: Reuters

KYJEV Proruští separatisté a ukrajinská armáda začali stahovat těžké zbraně z frontové linie na Donbasu. Již ve čtvrtek dopoledne ministerstvo obrany samozvané Doněcké lidové republiky ohlásilo, že spolu s ukrajinskou armádou postupně odvážejí těžké zbraně z demarkační čáry, odpoledne pak podle agentury TASS ohlásili vyklízení fronty i luhanští separatisté.

Novináři, kteří jsou na místě přítomní, během dneška ohlásili, že obě strany stahují děla ráže 100 milimetrů.

„Žádný konečný termín stanoven zatím nebyl. Postupujeme krok za krokem. My jsme stáhli, oni stáhli a tak dál,“ citoval TASS doněcké povstalce. Vyklízení pozic prý potrvá několik dní.

Konference proti bankrotu

Ukrajina se podle Jaceňuka zasazuje o svolání mezinárodní dárcovské konference, která by zemi umožnila přežít a odvrátila hrozbu bankrotu.

O stahování těžkých zbraní dnes hovořil také povstalecký vůdce Denis Pušilin, který je místopředsedou parlamentu samozvané Doněcké lidové republiky a zároveň delegátem povstalců na minských rozhovorech. Oblast stahování dělostřelectva ale blíže neupřesnil. Hlavní postavení na jihu Doněcké oblasti udržují povstalci na pobřeží Azovského moře, kde se při srpnové ofenzivě zastavili na dostřel od přístavu Mariupol.

Odpoledne luhanští separatisté oznámili, že začali s jednostranným stahováním těžkých zbraní. „Dnes jsme záměrně ukázali, že odvážíme vojenskou techniku od hranic určených minskými dohodami. Na rozdíl od Ukrajiny vždy držíme slovo,“ prohlásil šéf luhanských povstalců Igor Plotnickij. O tom, že by dělostřelectvo přesouvala do zázemí i ukrajinská armáda nehovořil.

Oddělení vojsk a stažení těžkých zbraní s ráží vyšší než 100 milimetrů do vzdálenosti 15 kilometrů od linie kontaktu předpokládal minský protokol, který v rámci dohody o příměří dojednali vzbouřenci a zástupci ukrajinské armády počátkem září. Klid zbraní ale žádná ze stran fakticky nedodržovala, na papíře zůstal také závazek oddělení vojsk a z velké části i výměny zajatců.

Novým pokusem oživit zářijové sliby byl úterní „den klidu“, který na Donbasu vyhlásil prezident Petro Porošenko. Povstalci se k závazku zastavení palby přihlásili a začali údajně s Kyjevem znovu jednat rovněž o vytvoření nárazníkové zóny na linii fronty a o výměně zajatců a rukojmích.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!