4. července 2017 8:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Povstalci pronikli do historického jádra syrské Rakky, bašty IS

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Kurdští vojáci z Lidových obranných jednotek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurdští vojáci z Lidových obranných jednotek | foto: Reuters

DAMAŠEK Bojovníci arabsko-kurdské koalice pronikli do historického jádra syrského města Rakka, které slouží radikálnímu hnutí Islámský stát (IS) jako hlavní město. Informovala o tom mezinárodní koalice pod vedením USA, která povstalecké síly podporuje.

Koalice vybombardovala dva zhruba 25 metrové úseky starobylé zdi, která celkově měří asi 2,5 kilometru, uvedla agentura Reuters. Právě zničení části hradeb umožnilo bojovníkům proniknout do města a zároveň se vyhnout nastraženým náložím a odstřelovačům Islámského státu. Existující brány do historického jádra islamisté zaminovali, uvedla americká armáda.

Syrské demokratické síly (SDF) poprvé vstoupily do města 7. června poté, co se jim ho podařilo prakticky obklíčit.

Podle šéfa skupiny ochránců lidských práv SOHR Ramího Abdar Rahmána je překonání zdi „dosud nejdůležitější událostí v bitvě o Rakku“. Po vstupu jednotek SDF do historické části města se rozhořely tvrdé boje, dodal.

Širší ofenziva s cílem dobýt Rakku pod názvem Hněv Eufratu začala loni v listopadu. Nejprve jednotky dobývaly okolní regiony v provincii. Vzdušnou a pozemní logistickou podporu včetně dodávek potřebných zbraní a munice zajišťují Spojené státy a jejich spojenci - západní i regionální.

Podle mezinárodní koalice bojující proti IS se v současnosti v Rakce zdržuje asi 2 500 členů organizace IS. Ve městě podle odhadů uvízlo také zhruba 100 000 civilistů.

Ztráta Rakky, někdejší bašty sunnitských radikálů, by pro IS znamenala zásadní ránu, poznamenala agentura AP. V dohledné době navíc islamisté zřejmě přijdou i o další ze svých center - severoirácký Mosul, v němž vrcholí boje o dobytí historického jádra.

ČTK
  • 1Diskuse
Najdete na Lidovky.cz