9. července 2019 16:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Povstalci v Jemenu odsoudili za špionáž 30 lidí k smrti. Mezi nimi jsou i duchovní

Shromáždění na podporu šíitských povstalců v Jemenu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Shromáždění na podporu šíitských povstalců v Jemenu. | foto: Reuters

SANÁ Soud pod správou šíitských povstalců v Jemenu v úterý shledal vinnými ze špionáže pro vojenskou koalici v čele se Saúdskou Arábií 30 lidí, které za to odsoudil k smrti. S odvoláním na soudní zdroj v metropoli Saná o tom informovala agentura AFP. Mezi odsouzenými jsou odboráři, akademici a duchovní, kteří podle soudu vyzrazovali koaličním silám informace o plánovaném bombardování.

Všichni odsouzení byli zadrženi už před více než rokem a patřili ke skupině 36 obžalovaných. Zbylých šest lidí bylo podle soudního zdroje obvinění zproštěno.

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitší povstalci a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Šíitští povstalci jsou známí jako Húsíové a stojí za nimi Írán, Hádímu od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Některé zdroje odhadují, že v konfliktu už zemřelo na 50 000 Jemenců. Dalších asi 14 milionů lidí v Jemenu podle OSN trpí hlady. Od roku 2015, kdy kontrolu nad hlavním městěm získali povstalci, žije hlava mezinárodně uznávané vlády v exilu v saúdskoarabské metropoli.

Dnešní rozsudky smrti nejsou první, které povstalecké soudy vynesly za špionáž. V květnu 2018 soud v Saná za špionáž pro Saúdskou Arábii odsoudil dva muže, v lednu téhož roku odsoudil za pomoc Spojeným arabským emirátům, které jsou dalším důležitým členem koalice, tři lidi, včetně 22leté ženy. Rozsudky smrti zatím vykonány nebyly, uvedla AFP.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!