9. července 2019 16:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Povstalci v Jemenu odsoudili za špionáž 30 lidí k smrti. Mezi nimi jsou i duchovní

Shromáždění na podporu šíitských povstalců v Jemenu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Shromáždění na podporu šíitských povstalců v Jemenu. | foto: Reuters

SANÁ Soud pod správou šíitských povstalců v Jemenu v úterý shledal vinnými ze špionáže pro vojenskou koalici v čele se Saúdskou Arábií 30 lidí, které za to odsoudil k smrti. S odvoláním na soudní zdroj v metropoli Saná o tom informovala agentura AFP. Mezi odsouzenými jsou odboráři, akademici a duchovní, kteří podle soudu vyzrazovali koaličním silám informace o plánovaném bombardování.

Všichni odsouzení byli zadrženi už před více než rokem a patřili ke skupině 36 obžalovaných. Zbylých šest lidí bylo podle soudního zdroje obvinění zproštěno.

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitší povstalci a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Šíitští povstalci jsou známí jako Húsíové a stojí za nimi Írán, Hádímu od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Některé zdroje odhadují, že v konfliktu už zemřelo na 50 000 Jemenců. Dalších asi 14 milionů lidí v Jemenu podle OSN trpí hlady. Od roku 2015, kdy kontrolu nad hlavním městěm získali povstalci, žije hlava mezinárodně uznávané vlády v exilu v saúdskoarabské metropoli.

Dnešní rozsudky smrti nejsou první, které povstalecké soudy vynesly za špionáž. V květnu 2018 soud v Saná za špionáž pro Saúdskou Arábii odsoudil dva muže, v lednu téhož roku odsoudil za pomoc Spojeným arabským emirátům, které jsou dalším důležitým členem koalice, tři lidi, včetně 22leté ženy. Rozsudky smrti zatím vykonány nebyly, uvedla AFP.

ČTK