Společná mise OSN a Africké unie UNAMID má za úkol udržovat mír v této neklidné oblasti o velikosti Francie. Podle mluvčí UNAMID propuštění vojáci zůstávají v regionu, protože v něm nechtějí nechat zadržené civilisty. Agentuře AFP ale mluvčí stejné mise sdělila, že vojáci "pracují na osvobození" trojice civilistů, kteří prý jsou zaměstnanci mise.
ČTĚTE TAKÉ: |
Rebelové z Hnutí pro spravedlnost a rovnost (JEM) původně tvrdili, že členové mise vstoupili "bez povolení" na jejich území. UNAMID podezírali, že pomáhá centrální vládě v Súdánu provádět špionážní akce na území kontrolovaném rebely. Tři Súdánci, kteří takzvané "modré barety" doprovázeli, pak čelili podezření z práce pro súdánské bezpečnostní služby.
ČTĚTE DÁLE: |
Střety trvající od roku 2003 mají nejméně 300 tisíc obětí
Boje mezi vládními jednotkami a povstalci v tomto neklidném regionu trvají od roku 2003. Povstalecké jednotky tvrdí, že centrální vláda v Súdánu Dárfúr přehlíží. Podle OSN si střety vyžádaly nejméně 300 000 mrtvých a miliony lidí kvůli bojům opustily domovy. Mezinárodní úsilí vyjednat mír v oblasti zatím pokaždé ztroskotalo. UNAMID byla do střetů zatažena již několikrát.