Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zajatá mise OSN: islamisté chtějí výkupné a vyškrtnutí ze seznamu teroristů

Svět

  9:31
DAMAŠEK - Islámští radikálové, kteří od minulého týdne zadržují přes 40 fidžijských členů mise OSN na Golanských výšinách, žádají za jejich propuštění výkupné a vyřazení své skupiny ze seznamu teroristických organizací.

Příslušník mise OSN monitoruje syrskou hranici z Izraelem kontrolovaného území Golanských výšin (ilustrační fotografie). foto: ČTK

O propuštění Fidžijců se stále vyjednává. "Povstalci nám neřekli, kde vojáci jsou, ale ujišťují, že jsou v dobrém stavu a že se o ně pečuje. Odvezli je prý z bojové zóny," sdělil novinářům v úterý generál Mosese Tikoitoga, velitel armády Fidži.

Golanské výšiny a mise OSN

Izrael obsadil pohraniční Golanské výšiny za války v roce 1967. O čtrnáct let později 1200 kilometrů čtverečních anektoval, zhruba 510 kilometrů čtverečních kontroluje Sýrie. Z pohledu mezinárodního práva je anexe nelegální. Pozorovatelská mise OSN vznikla roku 1974 a má přes 1400 členů.

Radikálové z fronty An-Nusra od minulého týdne bojují v oblasti hraničního přechodu Kunajtra a v pondělí se boje rozhořely naplno znovu. Kromě unesených Fidžijců se dostali do problému i členové mise z Filipín, ale těm se podařilo dostat se o víkendu na svobodu.

List The Jerusalem Post napsal, že An-Nusra zadržení vojáků OSN odůvodnila tím, že pozorovatelská mise OSN chrání Izrael.

Požadavky povstalců

Podle Tikoitogy požadují rebelové odškodnění za tři své bojovníky, kteří v boji s vojáky OSN padli. Dalším jejich požadavkem je humanitární pomoc pro občany na předměstí Damašku, kde má An-Nusra svůj hlavní stan. Skupina také chce, aby ji OSN vyškrtla ze svého seznamu teroristických organizací.

VÍCE ZDE:

Syrská exilová organizace, která dostává informace o situaci v Sýrii z bojiště, tvrdí, že An-Nusra stále bojuje proti vojákům v blízkosti Kunajtry a že jsou mrtví na obou stranách. Skupina prý chce skoncovat s dosavadním režimem na hranici a chce docílit toho, aby vojáci OSN odešli.

Filipínští příslušníci mírové mise OSN na Golanských výšinách v sobotu začali...

Filipínští příslušníci mírové mise OSN na Golanských výšinách v sobotu začali...

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!