6. června 2017 9:55, aktualizováno  12:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Povstalci zahájili útok na ‚hlavní město‘ Islámského státu. S pomocí USA

Kurdský bojovník, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurdský bojovník, ilustrační foto. | foto: AP/ČTK

DAMAŠEK Arabsko-kurdské povstalecké jednotky v Sýrii zahájily s podporou Spojených států útok na město Rakka, baštu radikálního Islámského státu (IS). Jak v úterý informovala agentura Reuters, Syrské demokratické síly (SDF) vedou dvojí ofenzivu ze severu a z východu. Pádem Rakky by měl IS i po ztrátě iráckého Mosulu přijít o svůj poslední zásadní opěrný bod v regionu.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zaútočily povstalecké jednotky na tamější vojenskou základnu na severním předměstí Rakky a zároveň na čtvrť Mašlab, ležící na východním okraji města.

Kurdské milice YPG, které jsou součástí SDF, informovaly o bezprostředních přípravách na útok v sobotu. O den později Turecko, které se na operaci nepodílí kvůli svým sporům s kurdskými povstalci, oznámilo, že ofenziva již začala.

Americká armáda se na pozemním útoku na Rakku přímo nepodílí. Povstalce ale zásobuje zbraněmi, zajišťuje jim podle potřeby logistické zázemí a hlavně je se svými regionálním spojenci podporuje vojenským letectvem.

Na operaci se nepodílí Rusko ani síly vládnoucího režimu syrského prezidenta Bašára Asada, které se soustředí na rozšíření území kontrolovaného v provincií Aleppo na severu země.

Rakka

Město na řece Eufrat leží zhruba 160 kilometrů východně od Halabu (dříve Aleppo). Před občanskou válkou zde žilo na 250 tisíc lidí. Rakka se nachází na strategické křižovatce cest, nedaleko od Turecka a asi 200 kilometrů od irácké hranice. Dříve bylo významné i ekonomicky, zejména díky blízké přehradě na Eufratu.

Ještě před vpádem IS bylo město v březnu 2013 obsazeno opozičními silami v rámci občanské války v Sýrii. Ve městě byla zbořena socha exprezidenta Háfize Asada, otce nynější hlavy státu.

Ve městě, které zažilo největší slávu za vlády Abbásovců v osmém století, byla po lednu 2014 zničena řada nesunnnitských památek, kupříkladu v březnu 2014 šíitská mešita Uvajs Karaní či arménský katolický kostel, ze kterého se stalo velitelství policie IS.

V srpnu 2014 pak IS ovládl celou provincii Rakka, když obsadil letiště ve městě Tabka padesát kilometrů západně od Rakky.

Od června 2015 ale IS ztratil některá městečka v provincii Rakka, například Ajn Ísa či město Tall Abjad na syrsko-turecké hranici.

Ofenzívu s cílem dobýt Rakku zahájili povstalci podporovaní mezinárodní koalicí v čele s USA loni v listopadu. Koncem února vstoupili povstalci do provincie Dajr az-Zaur, v níž Rakka leží, v březnu dobyli strategické vojenské letiště poblíž města Tabka.

Islamisté ve městě zavedli vládu teroru včetně poprav, etnického vyhánění a dalších násilností.

ČTK