23. března 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Oběť pozitivní diskriminace? Povýšili ženu, ačkoliv byl kvalifikovanější. Dostal odškodnění

Peter Franzmayr (vpravo) si pořásá rukou se starostou města Wels Andreasem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peter Franzmayr (vpravo) si pořásá rukou se starostou města Wels Andreasem... | foto: Twitter.com/ @AustriaPP

VÍDEŇ/PRAHA Rakouský úředník Peter Franzmayr vyhrál soudní spor s ministerstvem dopravy a obdrží odškodnění více než tři sta tisíc eur za to, že byla místo něj povýšena žena, ačkoliv byl více kvalifikovaný. Podle tehdejší ministryně dopravy Doris Buresové nebyl povýšen kvůli nízkému zastoupení žen v administrativě.

Peter Franzmayr pracoval na ministerstvu dopravy. V roce 2011 interním řízení o povýšení se stal jedním ze dvou kandidátů na vedení nově zřizovaného oddělení. Ačkoliv v testech a hodnocení získal o 0,25 bodu více než protikandidátka Ursula Zechnerová, byla povýšena ona.

Tehdejší sociálně demokratická ministryně dopravy Doris Buresová pro média uvedla, že k povýšení Zechnerové došlo kvůli „masivně nízkému zastoupení žen.“ Franzmayer se tak rozhodl, že stát zažaluje. Po sedmiletém procesu dospěl soud k verdiktu.

Federální administrativní soud se přiklonil na stranu úředníka. V rozsudku, který padl v únoru letošního roku, zaznělo, že vyšetřovatelé zpozorovali „znatelný vzorec, podle kterého bylo k Zechnerové přistupováno kladněji, než k dalším kandidátům od začátku řízení.“

Franzmayr teď obdrží 312 tisíc eur za ušlé peníze, které by povýšením získal, a dalších 5 300 eur jako kompenzaci za psychickou újmu. Celkem si tak v přepočtu přišel na více než 8 milionů korun.

Ministryně Buresová však způsob povýšení Zechnerové bránila s tím, že vše bylo učiněné podle zákonných procedur.

Rozdíly v kvalifikaci byly minimální

Všichni kandidáti byli vysoce kvalifikovaní a rozdíly byly naprosto minimální, proto se prý tehdy přikročilo k rozhodnutí povýšit ženu. „Doufám, že nedávné rozhodnutí soudu nezpochybní princip podpory povyšování žen,“ uvedla tento týden v prohlášení Buresová, která je v současnosti místopředsedkyní dolní komory rakouského parlamentu.

Franzmayr se od nepovýšení dal na právnickou kariéru a stal se jedním z politických figur rakouského města Wels. Dlouhodobě má blízko k rakouským Svobodným. Zda v roce 2011 nebyl povýšen z politických důvodů soud neuvedl.

Na začátku tohoto měsíce Franzmayra jmenoval nový ministr dopravy a neúspěšný kandidát na rakouského prezidenta Norbert Hofer do dozorčí rady státní společnosti ASFiNAG, která plánuje, financuje, staví a udržuje rakouské dálnice.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC OBRÁBĚČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz