10. července 2017 21:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie zveřejnila detaily z vyšetřování požáru Grenfell Tower. Zemřelo v ní na 80 lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Nestabilní horní patra znesnadňují pátracímu týmu práci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nestabilní horní patra znesnadňují pátracímu týmu práci. | foto: ČTK

LONDÝN Při červnovém požáru výškového domu Grenfell Tower v Londýně zemřelo přibližně 80 lidí, zatímco zhruba 255 jich z hořícího domu uprchlo či bylo zachráněno. Uvedla to v pondělí londýnská policie na základě podrobného vyšetřování okolností tragédie, po níž úřady začaly prověřovat protipožární odolnost desítek výškových budov.

Policisté dospěli k závěru, že v budově bydlelo 350 lidí, což je výrazně méně, než udávají některé neoficiální odhady. Ty mluví až o 500 obyvatelích. Osudovou noc 14. června nebylo podle policistů doma 14 lidí, což po odečtení zachráněných dává okolo 80 obětí.

Nestabilní horní patra znesnadňují pátracímu týmu práci.
Najít v budově všechna těla může trvat i několik týdnů.

„Bez ustání pracujeme na tom, abychom zjistili, kolik přesně zemřelo při požáru lidí,“ řekl v pondělí podle televize BBC Stuart Cundy z vedení londýnské policie. Šířící se teorie o počtu obětí výrazně převyšujícícím zmíněných 80 lidí podle něj nejsou pravdivé. Tento názor v minulých týdnech dali najevo někteří bývalí obyvatelé domu, ale i několik politiků.

Policie stále pátrá po přibližně desítce lidí, kteří v domě zřejmě žili, ale z různých důvodů neuposlechli výzvy, aby se po požáru přihlásili úřadům. Britská vláda ve snaze pomoci vyšetřování požáru přislíbila, že nebude kontrolovat, zda lidé žijící v domě byli ilegálními přistěhovalci, ani zda bydleli v bytech pronajímaných načerno.

Vyšetřovatelé již dříve zjistili, že hořet patrně začalo od lednice a že za rychlé rozšíření plamenů mohl nekvalitní izolační obklad, který propadl ve všech protipožárních testech. Podle BBC byly při nedávné renovaci použity levnější hliníkové panely místo nehořlavých zinkových.

Úřady po tragédii provedly protipožární testy ve více než stovce výškových domů, z nichž žádný zkouškami zcela neprošel.

ČTK
  • 10Diskuse

Najdete na Lidovky.cz