15. června 2017 10:21, aktualizováno  20:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Požár obytného věžáku v Londýně je konečně uhašen. Mrtvých je ale už 17

Pohled na celou budovu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na celou budovu. | foto: ČTK

Požár výškového bytového domu v Londýně je uhašen. Oznámila to mluvčí londýnských hasičů Dany Cottonová. Hasiči nyní budovu prohledávají, což má trvat ještě týdny. Neočekávají ale, že by ještě našli někoho živého, řekla mluvčí televizní stanici Sky News. Počet obětí vzrostl na nejméně 17. Londýnská policie předpokládá, že počet mrtvých ještě poroste.

Cottonová řekla, že úřady nevědí, kolik lidí zahynulo při požáru, který 24podlažní budovu zachvátil v noci z úterý na středu.

Více než 70 lidí bylo ošetřeno v londýnských nemocnicích a 34 jich v nemocniční péči zůstávalo i ve čtvrtek ráno. Stav 18 zraněných je kritický. Neupřesněný počet lidí se pohřešuje. Cottonová také zopakovala, že je stále příliš brzy na spekulace o příčinách požáru.

Londýnští hasiči už zběžně prohledali všechna poschodí, ale zejména nejvyšší patra, která nejsou považována za bezpečná, vyžadují důkladnější prohledání. Podle Cottonové nejsou bezpečné ani okraje budovy. K prohledání obtížně přístupných míst hasiči podle BBC využívají dronů.

Londýnská Grenfell Tower po vyhoření.
Pozůstatky Grenfell Tower po uhašení požáru.

Podle Cottonové utrpělo lehčí zranění devět hasičů. Obává se však spíše dopadů mimořádně obtížného zásahu na jejich duševní zdraví.

Šéf londýnské policie Stuart Cundy novinářům řekl, že prohledávání zdevastované budovy potrvá měsíce a je možné, že některé oběti požáru nebude možné nikdy identifikovat. Vyjádřil zároveň přání, aby číslo obětí na životech nakonec nebylo trojmístné. „Chci doufat, že nepůjde o trojmístné údaje,“ odpověděl podle agentury Reuters na dotaz novinářů.

Požár propukl ve čtvrtém poschodí budovy na Latimer Road nedaleko čtvrti Notting Hill a během 15 minut se rozšířil do ostatních částí objektu.

V domě Greenfell Tower se nacházelo na 120 bytů. Podle britských médií v nich žilo zhruba 500 především sociálně slabších občanů. Podle místních úřadů v domě žilo 125 rodin.

Londýnský starosta Sadiq Khan připustil, že požár vyvolal otázky, které budou muset být zodpovězeny. Sloupy černého a šedého kouře stoupaly byly nad britskou metropolí patrné hned od úsvitu. Kvůli požáru byla uzavřena nedaleká dálniční výpadovka A40 na Oxford a omezen byl provoz metra.

Hasiči dokázali stříkat vodu za pomoci dálkově ovládané plošiny jen do 10. patra, výše se plameny vymkly kontrole. „Viděli jsme trosky padající z budovy, slyšeli výbuchy a zvuk tříštícího se skla,“ vylíčil jeden z reportérů. Okolí budovy policie uzavřela a obyvatele okolních domů vyzvala k evakuaci.

DůmGrenfell Tower byl postaven v 70. letech minulého století, nedávno však prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Podle serveru deníku Guardian řada obyvatel, kterým se podařilo uprchnout, poukazuje na to, že neslyšeli žádný požární alarm. Zpochybňují, že by takové zařízení bylo v budově vůbec nainstalováno.

Skupina nájemníků sdružených pod názvem The Greenfell Action Group podle Guardianu v minulosti opakovaně varovala před hrozbou požáru v budově a tvrdila, že se podobnému incidentu podařilo jen těsně vyhnout po problémech s elektrickými rozvody v roce 2013.

Mayová nařídila „plné veřejné vyšetřování“

"Potřebujeme vědět, co se stalo. Potřebujeme znát vysvětlení," řekla Mayová. "Dlužíme to rodinám, lidem, kteří přišli o své nejbližší a o svůj domov, kde žili," řekla dále premiérka. "Proto nařizuji plné veřejné vyšetřování, abychom dostali odpovědi na otázky a zjistili, co přesně se stalo," dodala ministerská předsedkyně.

Mayová dnes místo tragédie osobně navštívila a hovořila se záchranáři a policisty. Po ní tak učinil i šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn, který se setkal mimo jiné s dobrovolníky, kteří pomáhají obětem. Slíbil, že se zasadí o prošetření tragédie, neboť "pravda musí vyjít najevo a také najevo vyjde".

ČTK

Najdete na Lidovky.cz