Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Požár v Saském Švýcarsku se nezlepšil, Němci se obávají růstu teplot

Vrtulník hasí lesní požár v národním parku Saské Švýcarsko. (1. srpna 2022) foto: Profimedia.cz

Situace kolem požáru v Saském Švýcarsku se stále nijak výrazně nezlepšila. Hasiči se i nadále snaží zamezit dalšímu šíření ohně a omezit plochu požáru. Úřady se však obávají rostoucích teplot. V úterý to uvedl mluvčí regionu Thomas Kunz. Na místě momentálně zasahují stovky hasičů.
  9:49

„Potřebujeme déšť, aby se situace zlepšila,“ prohlásil v úterý ráno Kunz. Úřady se ale obávají, že by požár mohl naopak posílit kvůli růstu teplot, který se očekává v Německu tento týden, pokračujícímu suchu a větru.

Hasiči zasahují proti ohniskům a žhavým uhlíkům, které by mohly rozšířit požár do okolí. „Při zásahu občas spatří i otevřené plameny a sloupy dýmu,“ řekl Kunz. „Potýkáme se s velmi složitou, dynamickou situací,“ dodal.

Na místě momentálně zasahuje 300 hasičů, ale jejich počet by se měl během dne zvýšit na 550. Pomáhají jim vrtulníky a vodní děla saské a bavorské policie. Kropí okraje cest, aby zabránily šíření uhlíků.

Podle pondělních odhadů požár poničil v Saském Švýcarsku plochu o velikosti 150 hektarů. Požár se do Německa rozšířil na začátku minulého týdne z české strany, kde oheň zničil přes 1 000 hektarů.

V pondělí se českým hasičům, kterých v oblasti zasahuje přes tisíc, podařilo výrazně omezit zasaženou plochu. Podle jejich prohlášení je požár pod kontrolou a dále se nešíří.

Autoři: ,