Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Obří požár zničil americkou továrnu na drony v Rize. Dodávala stroje i Ukrajincům

Požár v továrně na drony americké firmy Edge Autonomy v Marupe na předměstí lotyšského hlavního města Rigy (7. února 2023) foto: Profimedia.cz

Na předměstí lotyšského hlavního města v úterý vypukl požár v továrně americké firmy Edge Autonomy na výrobu bezpilotních letounů, které jsou dodávány do desítek zemí světa jak pro vojenské, tak civilní a akademické účely. Oheň podle firmy způsobil velké škody.
  21:07

Továrna dodává drony i ukrajinským vojákům a spojencům ze Severoatlantické aliance, napsala ruská redakce BBC, podle které kalifornská společnost vyrábí drony sloužící k průzkumu na velké vzdálenosti.

Úřady kvůli hustému dýmu vyzvaly obyvatele předměstí Márupe, aby zavřeli okna a dveře a vypnuli ventilaci. Ujišťují, že obyvatelé Rigy nejsou v ohrožení, uvedl server Delfi.lv.

Společnost Edge Autonomy požár ve výrobním závodu potvrdila, nicméně se zdržela podrobnějšího vyjádření. Zástupce ředitele Jánis Vilmanis připustil, že oheň způsobil velké škody, ale přesnější rozsah ještě není znám.

Na místě s plameny podle Delfi bojovala padesátka hasičů, jakož i tým záchranářů z rižského letiště, odkud přijeli i s největší cisternou v pobaltské zemi. Na místě byly také sanitky. Dopravu v okolí řídili policisté. Řidiče vybízeli, aby pokud možno jeli jinou trasou a nepřibližovali se k požáru.

Podnik Edge Autonomy (dříve UAV Factory) vznikl v roce 2009 a patří k největším dodavatelům dronů na světě. Výrobky jsou dodávány do více než 70 zemí světa. Předloni obrat dosáhl 8,661 milionů eur (asi 205 milionů Kč) a zisk 546 356 eur (asi 13 milionů Kč). Majitelem podniku je americká společnost Edge Autonomy Holdings, dodal server.

Autoři: ,
Témata: dron, požár, továrna, Riga, NATO

Mohlo by vás zajímat