Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Požár u černobylské elektrárny přetrvává. Nic vážného, hoří tam snad každý druhý rok, říká Drábová

Lesní požár blízko Černobylu se rychle šíří. foto: ČTK

Kyjev/Praha - Vinou silného větru se požár u černobylské jaderné elektrárny na severu Ukrajiny nedaří zvládnout. Podle úterních informací kyjevského tisku je v plamenech přes 20 hektarů lesa a travnatých porostů. „V místě události zřejmě k naměření nějaké stopy cesia (radioizotop) dojde, ale že by to někoho ohrozilo je velmi nepravděpodobné,“ uvedla pro Lidovky.cz šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
  16:40

Okolí elektrárny, jejíž reaktor explodoval v roce 1986, hoří od soboty, požár pravděpodobně vznikl v důsledku neopatrného vypalování suché trávy. Podle Dany Drábové nejde o nic neobvyklého. „Hoří tam snad každý druhý rok,“ řekla s tím, že jde o velice řídce osídlenou oblast, takže žádné velké nebezpečí s vysokou pravděpodobností nehrozí.

Likvidátoři odstraňují radioaktivní grafit na střeše vybuchlého reaktoru v...
Torza nákladních lodí v přístavu Černobyl. k nim je vstup zakázán

Podle záchranářů v oblasti se ještě v ranních hodinách dařilo omezit plochu hoření z pondělních 25 hektarů na deset. Silný vítr ale oheň znovu rozšířil. 

Únik radiace? O tom, co se stalo v Rusku, se nemáme šanci dozvědět, říká Drábová

S ohněm bojují  dva vrtulníky a jeden letoun. Povolány byly také další hasičské sbory z okolí. „Předpokládám, že to hasí zejména letecky, ale hlavně se oblast spíše snaží ohraničit a nechat vyhořet. To ale není kvůli Černobylu. Všichni víme, že velké požáry se obecně nehasí dobře. Pro hasiče je tak daleko nebezpečnější charakter požáru než souvislost s radioaktivitou,“ komentovala Drábová. 

Obyvatelé Kyjeva, vzdáleného od Černobylu asi sto kilometrů, si nicméně stěžují na silně znečištěné ovzduší, dým tak komplikuje život lidem s dýchacími potížemi. Úroveň znečištění v oblasti je ve srovnání s běžným stavem v tomto období dvojnásobná, tvrdí odborníci. 

Původ tajemné radiace odhalovali i dva Češi. Stopy je přivedly do Ruska

V tuzemsku ale na základě vyjádření předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost znečištění ovzduší radioaktivními izotopy vinou proudění větru zřejmě očekávat nelze. „Může se stát, že naše extrémně citlivá monitorovací síť něco zachytí. Ale jak jsem již řekla, vzhledem k tomu, že tam nehoří poprvé a zatím jsme v té souvislosti nikdy nic nenaměřili, nevěřím tomu,“ konstatovala Drábová. 

O úrovni radiace na místě se úterní informace z Černobylu nezmiňují. Dřívější zprávy uváděly, že v bezprostředním ohnisku požáru se radiace zvýšila až šestnáctinásobně. V Kyjevě je úroveň radiace podle ukrajinské agentury Unian v normálu. K lesním požárům dochází často nejen na na Ukrajině, ale také v Bělorusku či Rusku. 

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Ambulantní porod: Alternativa k rození doma?
Ambulantní porod: Alternativa k rození doma?

Maminky, které uvažují o domácím porodu, ale nechtějí sebe ani miminko vystavovat možným rizikům, mohou jako kompromis zvolit ambulantní porod. Ten...

Mohlo by vás zajímat