Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Požár v Bronxu s 12 mrtvými založilo dítě, hrálo si s kamny. Schodiště pak fungovalo jako komín

Svět

  16:44
NEW YORK - Nejméně 12 mrtvých včetně čtyř dětí si vyžádal požár pětipatrového bytového domu v newyorské čtvrti Bronx. Starosta Bill de Blasio podle CNN označil požár za nejhorší, který město v posledním čtvrtstoletí postihl. Není vyloučeno, že se bilance obětí ještě zvýší, neboť čtyři lidé jsou v kritickém stavu. Podle starosty a hasičů mohlo oheň založit dítě, které si hrálo s kamny.

Policejní vyšetřovatelé procházejí trosky vyhořelého domu v newyorské čtvrti Bronx. foto: ČTK

„Čelili jsme nejhoršímu požáru nejméně za poslední čtvrtstoletí,“ řekl de Blasio během návštěvy místa tragédie. Připomněl tak požár sociálního klubu v Bronxu, kde v roce 1990 zahynulo 87 obětí. V roce 2007 pak zahynulo při dalším požáru v Bronxu deset lidí včetně devíti dětí.

Hořet začalo ve čtvrtek večer místního času (v noci na pátek SEČ) v bytě v prvním patře. Požár údajně založil tříletý chlapec, který si hrál s kamny. Jeho matka byt i spolu s dalším dvouletým dítětem opustila, ale nechala otevřené dveře. Oheň se z bytu rozšířil do dalších částí domu pomocí schodiště, které sloužilo jako komín, uvádí newyorští hasiči. „Lidé nemohli sejít po schodech dolů. Někteří to zkoušeli, ale zahynuli. Dalším jsme pomohli uniknout po požárním schodišti,“ řekl vedoucí newyorských hasičů Daniel Nigro.

29.prosince 2017 v 16:55, příspěvek archivován: 29.prosince 2017 v 17:11

The stairway acted like a chimney. It took the fire so quickly upstairs that people had very little time to react. They couldn’t get back down the stairs. Of those that tried, a few perished. Others were helped out onto the fire escapes, taken down by our members -Comm Nigro

Úřadům bylo podle stanice CNN známo, že v jednom z bytů v prvním patře byly vadné detektory kouře. Nejstarší z obětí byla třiašedesátiletá žena. Kromě čtyř těžce zraněných jsou další dvě osoby zraněny lehce. Do zásahu bylo nasazeno 170 hasičů, na místo dorazili první za tři minuty.

Dům, ve kterém je dvacet bytů, neprošel v poslední době žádnou velkou rekonstrukcí. Mezi mrtvými jsou tři dívky ve věku od jednoho do sedmi let a chlapec, jehož věk není znám.

Autor:

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...