Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stav katastrofy. Požár v chilském Valparaísu zničil 500 domů

Svět

  11:51aktualizováno  19:32
VALPARAÍSO - Nejméně 16 obětí na životech a na 500 zraněných si vyžádal rozsáhlý požár, který v sobotu zachvátil chilské přístavní město Valparaíso. S odvoláním na policii o tom informovala agentura AP. Prezidentka Michelle Bacheletová kvůli šířícím se plamenům vyhlásila v oblasti vzdálené 120 kilometrů od metropole Santiaga stav katastrofy.

Hasičům se dosud nepodařilo dostat požár plně pod kontrolu. Podle starosty Jorgeho Castra se oheň rozšířil nejméně do 12 oblastí čtvrtmilionového města. foto: ČTK

Úřady nechaly evakuovat přes 5000 lidí. Hasičům se požár dosud nepodařilo zcela uhasit, uvedla s odvoláním na místní činitele agentura Reuters. Podle starosty Jorgeho Castra se oheň rozšířil nejméně do 12 oblastí čtvrtmilionového města. "Okolo pěti stovek domů bylo zničeno," řekl Castro v chilské televizi TVN. Podle něj počet zničených domů patrně vzroste, až se budou moci za denního světla záchranáři vypravit do dosud nepřístupných míst.

 Prezidentka Michelle Bacheletová kvůli šířícímu se požáru vyhlásila v oblasti vzdálené 120 kilometrů od metropole Santiaga stav katastrofy.

Podle úřadů se prvními smrtelnými oběťmi živlu stali dva senioři. Mezi zhruba pěti tisícovkami evakuovaných jsou také ženy z místní věznice, kterou oheň ohrožuje.

Fotografie chilských médií ukazují, že oheň byl v sobotu večer místního času (v neděli nad ránem SELČ) vzdálen jen několik set metrů od centra. Historickou čtvrť města s architekturou z konce 19. století ale plameny ušetřily, stejně jako sídlo chilského Národního kongresu.

"Nejhorší katastrofa Valparaísu"

Příčinu požáru dosud úřady neznají. Ve Valparaísu dochází k menším lesním požárům každoročně, tento je však svým rozsahem podle místních zcela výjimečný. "Je to nejhorší katastrofa, kterou jsem ve Valparaísu viděl," řekl deníku La Tercera vedoucí jednoho z místních úřadů Ricardo Bravo.

Požár rovněž narušil elektrické vedení a poškodil vodovod, takže část Valparaísa byla během noci bez elektřiny a pitné vody. Díky vyhlášení stavu katastrofy se kromě hasičských jednotek mohou na likvidaci požáru a evakuacích obyvatel podílet i armádní jednotky.

Do zasaženého města má dorazit také prezidentka Bacheletová, aby dohlédla na postup záchranných prací a likvidace škod po požáru.

Podle úřadů se prvními smrtelnými oběťmi živlu stali dva senioři. Nejméně čtyři zranění byli převezeni do nemocnice.
Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat