Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Požár v Norsku řádí v historickém městečku Laerdalsöyri

Svět

  12:49
Městečko Laerdalsöyri, které je známé svými historickými dřevěnými domky, v noci na neděli zachvátil požár. Oheň, jehož šíření napomohl silný vítr, zničil přes dvě desítky domů. 52 lidí utrpělo zranění a muselo být převezeno do nemocnice.

Popelem v oblíbené turistické destinaci lehlo 23 domů.

"Poslední dvě až tři hodiny je situace stabilizovaná. Požár už se nešíří, ale na spáleništi se místy stále drží velmi vysoké teploty. Tu a tam ohořelé trosky ještě doutnají," řekl v 16 hodin odpoledne reportérům  policista Nils Erik Eggen. Vyšetřovatelé se teď pokusí zjistit, co rozsáhlý požár způsobilo. O pomoc požádali i odborníky z norského námořnictva.

Popelem už v oblíbené turistické destinaci lehlo nejméně 23 domů, uvedla radnice v tiskové zprávě, která vyšla v 7 hodin ráno. Kromě šestnácti obytných domů zničil oheň také několik průmyslových objektů a kulturních zařízení. Tři ze zničených domů stály přímo v místní památkové zóně, nejméně v jednom případě přišlo Laerdalsöyri o vyhlášenou kulturní památku.

Hasiči v noci evakuovali 300 lidí

Požár, který vypukl v jednom z rodinných domů, se během noci rychle šířil směrem do centra obce. Hasiči jej proto nechali vyklidit, své domovy musely v noci opustit zhruba tři stovky lidí. V Laerdalsöyri jich celkem žije asi 1 150. Ve městě nefunguje elektřina, během evakuace a hasebních prací nebyly v provozu ani telefonní sítě.

"Šel jsem večer normálně spát, protože v neděli chodím do práce, ale v půl dvanácté mě hasiči evakuovali. Neměl jsem tušení, že ve městě hoří," řekl novinářům jeden z evakuovaných Runar Fardal, který z domu odešel jen se svým psem. Spolu s ním teď sedí v autě a čeká, až se bude moci vrátit domů.

V nemocnici skončilo podle televize NRK na 90 obyvatel města, převážně kvůli otravě zplodinami. Žádné oběti na životech Laerdalsöyri nehlásí.

Zvědaví fotografové posílali nad město letadélka

Jejich práci však komplikovaly dálkově ovládané modely letadel, které nad hořícím městem kroužily a pletly se armádním letounům do cesty. Podle hasičů za hemžením bezpilotních letadélek stojí zvědavci, kteří se pomocí létajících strojů snažili zachytit snímky ničivého požáru z ptačí perspektivy. Policie kvůli nim vzdušný prostor nad obcí půl hodiny před nedělním polednem uzavřela, píše reportérka norské televize .

Velitel hasičů novinářům řekl, že střed jinak poklidného historického městečka připomíná válečnou zónu. V ulicích pracuje i buldozer, jenž některé z historických domků preventivně srovnává se zemí. Hasiči doufají, že tak zabrání dalšímu šíření požáru. Stržení některých ohrožených budov kvůli ochraně těch sousedních je při velkých požárech běžnou praxí, podobně se postupovalo třeba i při katastrofálním požáru britského Londýna v roce 1666.

Norské Laerdalsöyri není jediným historickým městečkem, které v poslední době zachvátil požár. Minulý víkend zničily plameny řadu domů v tibetském Šangri-la.

Autoři:
Témata: požár, Norsko, Londýn

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat