28. června 2017 14:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Desetiletí nedodržování předpisů. Požárními testy v Anglii neprošlo už 120 věžáků

Dle odhadů jsou všichni pohřešovaní nejspíše po smrti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dle odhadů jsou všichni pohřešovaní nejspíše po smrti. | foto: ČTK

LONDÝN Požárními testy v Anglii neprošlo už 120 výškových domů. Prověřování bezpečnosti těchto budov podle premiérky Mayové ukazuje, že jde o rozsáhlý problém, který je výsledkem situace, kdy se desítky let budovy obkládaly materiály, jež nejsou v souladu s předpisy.

Mayová poslancům Dolní sněmovny řekla, že testy neprošlo 100 procent budov, které byly dosud z hlediska požární bezpečnosti prověřeny v rámci rozsáhlé kontroly nařízené po tragickém požáru věžového bytového domu Grenfell Tower. Při tragédii ze 14. června zahynulo nejméně 79 lidí.

Mayová se dostala do ostrého sporu s šéfem opozičních labouristů Jeremym Corbynem, který prohlásil, že požár by měl být pro vládu „budíčkem“.

„Jak vidíme na počtu budov, jejichž obložení neuspělo v testech hořlavosti, jde o mnohem širší problém,“ namítla Mayová. „Jde o problém, který trval mnoho let, desetiletí, pokud jde o opláštění, které bylo instalováno na budovy. Jsou zde skutečné otázky, například jak se to stalo, proč se to stalo a jak můžeme zajistit, aby se to nestalo v budoucnu,“ řekla ministerská předsedkyně.

Nestabilní horní patra znesnadňují pátracímu týmu práci.
Zkáza Grenfell Tower a holubi.

Mayová rovněž slíbila, že brzy jmenuje soudce, který povede už dříve ohlášené veřejné vyšetřování tohoto neštěstí.

Pro přeživší oběti tragédie úřady našly 282 objektů pro dočasné ubytování. Úřady už prověřily potřeby 132 rodin a 65 z nich už bylo nabídnuto dočasné ubytování.

Vláda zatím postiženým rodinám poskytla dohromady 1,25 milionu liber (37,2 milionu Kč), s nimiž mohou naložit podle vlastního uvážení. Další milion uvolní pro místní charitativní organizace či nadace, informovala Mayová.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz