Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Požáry v Řecku trvají, některé pod kontrolou

Svět

  15:06
ATÉNY - Ničivé požáry, které již šestý den sužují Řecko, stále pokračují. Část z nich už ale mají hasiči pod kontrolou. Evropský komisař pro ochranu životního prostředí Stavros Dimas varoval, že po požárech mohou v Řecku nastat záplavy.

Některé požáry v Řecku jsou již pod kontrolou. foto: ČTK

Dva velké požáry v Elidě na Peloponésu a nedaleko obce Seta na ostrově Euboia se hasiči ještě sice snaží zvládnout, ale oheň není již tak silný, řekl mluvčí hasičů. V Řecku plane celkem třicítka požárů, z nichž sedm se podařilo dostat částečně pod kontrolu. Ke snížení počtu požárů v posledních dnech přispěl pokles teplot a zmírnění větru.

Na boji se živlem se kromě více než 800 řeckých hasičů a 800 řeckých vojáků podílejí i desítky hasičů a letounů z dvacítky zemí. Pomoc nabídla Řecku i Česká republika, Atény se ale rozhodly nabídku nepřijmout s tím, že už mají dostatek lidí i vybavení.

Evropský komisař pro ochranu životního prostředí Stavros Dimas varoval před možnými záplavami v postižených oblastech. "Zasaženým regionům hrozí nová katastrofa: bude-li pršet, budou tu záplavy, protože půda bude tak vyprahlá, že se do ní voda nebude vsakovat. Všechny strany se musejí na takovou možnost připravit," uvedl Dimas v rozhovoru pro dnešní německý deník Die Welt.

Evropská unie by podle komisaře mohla finančně přispět na rekonstrukci zasažených regionů, především Peloponésu, a to podle rozsahu škod, které jsou již větší, než si lze představit, usoudil Dimas. Požáry podle něho budou mít i dlouhodobé sociální důsledky, pokud jde o nezaměstnanost zemědělců a narušení sociálních struktur.

Požáry jsou vzhledem k rozsahu zničené plochy a množství uvolněného oxidu uhličitého velkou zátěží pro životní prostředí, uvedl dále Dimas. Řecko v pátek navštíví evropská komisařka pro regionální politiku Danuta Hübnerová, aby vyhodnotila škody, které požáry způsobily na Peloponésu a na ostrově Euboia.

Plameny podle úřadů připravily o život přes 60 osob a několika tisícům lidí vzaly přístřeší. Katastrofa je tak rozsáhlá, že řecké úřady zatím nejsou s to ani odhadnout přesné škody. Na pomoc obětem už vláda slíbila uvolnit celkem 200 milionů eur (asi 5,5 miliardy Kč).

Podle údajů EU shořelo v Řecku od minulého týdne jen do neděle téměř 184.000 hektarů porostů. Hasiči zatím nemají přesné údaje, ale podle nezávislých odhadů bylo zničeno 200.000 hektarů. Za letošek oheň v zemi zničil 269.000 hektarů, což je nejvíce za všechna léta, co se začaly škody způsobené požáry registrovat. Někteří říkají, že to byla nejhorší
katastrofa od roku 1825, kdy v době války za osvobození Řecka od nadvlády¨osmanské říše turecká armáda zdevastovala Peloponés. Požáry také zničily ekosystém, který bude potřebovat desítky let, aby se obnovil.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat