24. září 2017 19:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Poženeme je a vezmeme si svou zemi zpátky.‘ Protiimigrační AfD slaví úspěch

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 134Diskuse
Třetí místo. AfD slaví úspěch v německých volbách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třetí místo. AfD slaví úspěch v německých volbách. | foto: Reuters

BERLÍN/PRAHA Zatímco německé vládní strany CDU-CSU a SPD zažívají podle volebních odhadů nejhorší výsledky od druhé světové války, ve volebním štábu protiimigrační strany AfD vypukl jásot. Poprvé od roku 1945 bude v Bundestagu strana, kterou její kritici řadí ke krajní pravici. „Poženeme je a vezmeme si svou zemi zpátky,“ komentoval odhady jeden z volebních lídrů strany Alexander Gauland.

Ještě týden před volbami se mezi odborníky vedla debata, která ze stran skončí třetí. Bude to Alternativa pro Německo (AfD), nebo liberální FDP? Liberálové nakonec za protiimigrační stranou AfD zůstali podle prvních odhadů o několik procent. 

Po oznámení prvních odhadů výsledků propukl ve volební centrále AfD v jásot a ze stropu začaly padat modré a bílé balónky. Radost byla vidět i na vedení strany. Dostali se do německého Bundestagu.

Alternativa pro Německo nasadila do voleb dvojici lídrů Alexandra Gaulanda a Alici Weidelovou a tato volba se vyplatila. Strana získala podle prvních odhadů 13,5 % hlasů a dostala se tak jako třetí největší strana do německého Spolkového sněmu.

Ve volbách se podle odhadů umístila AfD.
Kandidát za AfD Alexander Gauland (druhý vlevo) reaguje na první odhady výsledků voleb do německého parlamentu.

„Poženeme je a vezmeme si svou zemi zpátky,“ pronesl ve svém prvním povolebním projevu Gauland.  

Na území bývalé Německé demokratické republiky dokonce strana skončila druhá za tradiční koalicí CDU-CSU. Podle odhadu veřejnoprávní televize ARD získali Gauland a Weidelová na východě Německa až 21 % všech hlasů. 

Podle francouzské nacionalistky Marine Le Penové je volební úspěch Alternativy pro Německo novým symbolem probuzení evropských národů.

  • 134Diskuse


Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky