Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pozor na urážky Rusů, varoval vlivný politik Lotyšsko. A zmínil ‚scénář Ukrajina‘

Anexi Krymu, kterou Moskva ospravedlnila „ochranou“ tamních Rusů, sledovala... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anexi Krymu, kterou Moskva ospravedlnila „ochranou“ tamních Rusů, sledovala... | foto: Reuters

MOSKVA Vlivný ruský politik varoval sousední Lotyšsko před „ukrajinským scénářem“, pokud Riga neuspokojí jazykové požadavky silné ruskojazyčné menšiny. Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov v úterý na svém blogu napsal, že Lotyšsko má na výběr: buď půjde cestou občanského smíru, nebo cestou konfrontace podle ukrajinského scénáře.

Ve dvoumilionovém Lotyšsku žije čtvrtina až třetina lidí, pro které je ruština rodným jazykem nebo kteří rusky hovoří. V roce 2012 velká většina obyvatel v referendu odmítla návrh na uznání ruštiny jako druhého státního jazyka. Moskva ale kritizovala fakt, že právo hlasovat neměly desetitisíce Rusů, kteří kvůli nedostatečné znalosti lotyštiny nemají platné občanství.

Po anexi Krymu a proruské vzpouře na Donbasu lotyšskou politickou scénu ovládly obavy ze zesíleného tlaku Moskvy. Riga si stěžuje, že zejména východ země, kde tvoří Rusové téměř polovinu obyvatel, je vystaven vlivu ruské propagandy. Lotyšské úřady se obávají, že příslušníci ruské menšiny postup Moskvy na Ukrajině schvalují.

PSALI JSME:

‚Hon na čarodějnice‘

„Snahy ponižovat lidi menšinové národnosti a zbavit je práva hovořit rodným jazykem nevedou k rychlejší asimilaci, ale hromadí naopak ve společnosti potenciál nenávisti,“ varoval v úterý rižské úřady Kosačov. Za příklad dal Lotyšsku jiné evropské země, zejména Švýcarsko nebo Finsko, kde „existence několika úředních jazyků nevedla k jazykovému honu na čarodějnice“.

Místo plnoprávných a loajálních občanů budou v Lotyšsku žít ponížení a uražení, předpověděl ruský politik. Riga může podle něj volit mezi „konfrontací a občanským smírem ve vlastní zemi, mezi evropským a ukrajinským scénářem“.

Poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Sergej Markov loni v listopadu prohlásil, že Lotyšsko a sousední Estonsko mají důvod bát se Ruska kvůli údajnému útlaku ruského obyvatelstva. Švédské televizi SVT dal najevo, že by neměl potíže vyvolat v Pobaltí nepokoje.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!