Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prasečí chřipka ustupuje. Příští týden se rozhodne o konci pandemie

Očkování - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování - ilustrační foto. | foto: Reuters

ŽENEVA Počet případů nákazy takzvanou prasečí chřipkou klesá a Světová zdravotnická organizace (WHO) se sejde příští úterý, aby rozhodla, zda je pandemie této nemoci za svým vrcholem. Ve čtvrtek po čtyřdenním jednání experti WHO doporučili zahrnout vakcínu proti H1N1 do běžného očkování proti příští sezónní chřipce pro období podzim-zima 2010/2011; zatím ale nerozhodli o tom, že by pandemie prasečí chřipky oficiálně skončila.

Podle agentury Reuters by očkovací vakcína pro příští chřipkové období měla být účinná proti třem kmenům chřipky a měla by chránit nejen proti viru A(H1N1), ale také A(H3N2) a B.

Náměstek šéfky WHO Keiji Fukuda po jednání expertů prohlásil, že vakcína proti takzvané prasečí chřipce, které mají farmaceutické firmy stále zásoby, bude moci být částečně využita. Národní zdravotní úřady budou podle něj muset rozhodnout, zda kombinovat látky do jedné "trivalentní" vakcíny, anebo nabídnout tři samostatné očkovací látky či kombinaci jednoho očkování proti H1N1 a druhého proti viru A(H3N2) a B. "Pro mnoho zemí bude rozumným řešením trivalentní vakcína," dodal Fukuda.

Některé země včetně Německa, Francie a Spojených států odřekly své objednávky vakcíny proti H1N1 poté, co poptávka obyvatel po očkování byla menší, než se čekalo. Objednávky vakcíny se v některých zemích ukázaly jako nadbytečné poté, co zdravotníci dospěli k záběru, že pro očkování postačí jedna dávka, a nikoli dvě.

"Zahrnutí pandemického viru H1N1 do (kombinované) chřipkové vakcíny neznamená, že pandemie skončila," řekl Fukuda novinářům. "Předpokládá se, že tento virus bude nezanedbatelnou hrozbou pro lidi, až se přiblíží podzimní a zimní období," prohlásil. Rizikovou skupinou pro infekci virem a virový zápal plic způsobený kmenem H1N1 budou podle Fukudy nadále mladí lidé, zvláště pak ti s chronickými zdravotními problémy, a těhotné ženy.

Na celém světě zatím dostalo očkování proti prasečí chřipce asi 200 milionů lidí. Od dubna loňského roku, kdy se virus A(H1N1) začal šířit, na chorobu zemřelo více než 15.000 lidí; skutečný počet je ale podle odborníků pravděpodobně vyšší.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...