Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rybáře na Elbě překvapil bizarní úlovek. Žralok s prasečím vzezřením je velmi vzácný

Světlouna ostnatého (Oxynotus centrina), druh žraloka žijícího v hloubkách desítek až stovek metrů, se rybářům ve Středozemním moři podařilo chytit už v roce 2016 na Costa Bravě, ale opět ho pustili. (3. srpna 2016) foto: Profimedia.cz

Světloun ostnatý (Oxynotus centrina), který je v některých přístavech známý jako žralok prasečí nebo prasečí ryba, se první zářijový týden postaral o rozruch na italském ostrově Elba a posléze i na internetu, když místní rybáři vytáhli jeho uhynulé tělo ze Středozemního moře a fotografie dali na sociální sítě.
  9:48

Ve vodě vypadá jako každý jiný žralok. Světloun ostnatý je rychlý, mrštný lovec se štíhlou, ostře vystupující hřbetní ploutví na zádech. „Jakmile se ale na jeho hlavu zadíváte pozorněji, všimnete si, že se jeho rypec nápadně podobá vepři,“ píše portál Live Science.

Není to ale jen plochá hlava, široce posazené oči a tupý, narůžovělý rypec, které se tomuto žralokovi postaraly o prasečí přezdívku. „Když ho rybáři vytáhnou z vody, vydá něco jako zachrochtání, proto se mu začalo říkat prasečí ryba,“ řekl Yuri Tiberto z akvária na ostrově Elba.

Světloun, který způsobil rozruch na Elbě, ale už byl mrtvý, když ho rybáři uviděli plavat na hladině a vytáhli ho na molo.

Tento druh se kdysi ve Středomoří vyskytoval hojně, ale kvůli svým ostrým hřbetním ploutvím a relativně velkému tělu často končí v rybářských sítích. Proto jejich populace neustále klesá a nyní je světloun ostnatý uváděn jako zranitelný druh na Červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody.

Žralok s prasečím rypcem žije také ve východní části Atlantiku od Norska po Jihoafrickou republiku. Jeho výskyt rybáři zaznamenali v hloubce od 60 do 670 metrů pod hladinou moře a obvykle dorůstá délky asi jednoho metru.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat