4. února 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další čistka ve vedení KLDR. Kim Čong-un odstranil šéfa tajné policie

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 65Diskuse
Kim Čong-un zdraví své dětské publikum. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-un zdraví své dětské publikum. | foto: Reuters

Pchjongjang/Praha KLDR odstranila ministra státní bezpečnosti, severokorejské tajné policie, Kim Won-honga. Měl zneužívat státní moc a porušovat lidská práva. Jedná se o poslední v sérii čistek, které míří na nejužší kruh kolem diktátora Kim Čong-una.

Severní Korea propustila hlavu ministerstva státní bezpečnosti, které funguje jako tamní nejmocnější tajná policie. Generál Kim Won-hong byl propuštěn na základě obvinění z korupce a zneužívání moci, informovaly The New York Times.

Šéf státní bezpečnosti byl už v lednu degradován ze čtyřhvězdičkového generála na jednohvězdičkového. Jeho odstranění dále potvrzuje, že severokorejské špičky jsou v ohrožení při sebemenší známce poklesu oddanosti Kim Čong-unovu režimu. Než Won-honga odstranil, sám byl v čele čistek potenciálních nepřítelů systému.

Kim Won-hong
Původní portrét Kim Čong-una vydaný KCNA.

„Jeho propuštění může ještě více prohloubit neklid mezi hlavními představiteli a zvýšit nestabilitu režimu oslabením tím, že oslabí nad lidmi,“ řekl mluvčí jihokorejského ministerstva jednoty. Won-hong byl podle něj obviněn z korupce a porušování lidských práv včetně mučení, ale za jeho vyhazovem také může stát rivalita mezi nejmocnějšími severokorejskými špičkami.

Praskliny v elitě se možná prohlubují

Won-hong je poslední v řadě vysoce postavených figur, které Kim Čong-un odstranil z jejich pozice ve snaze upevnit svou moc.

V minulosti šlo například o údajnou popravu jednoho z vicepremiérů Kim Čong-jina za to, že během veřejné události nestál rovně či odstranění šéfa UFWD (United Front Work Department) Kim Jong-čola zodpovědného za vztahy s nekomunistickými stranami v KLDR. V roce 2012 nechal Ki Čong-un také popravit svého strýce a mluví se o tom, že stejný osud potkal i ministra zahraničí Hyun Jong Čola v roce 2015.

„Tento způsob mocenského zápolení je v severokorejské historii docela běžný. Kim Čong-un zabil až příliš vysokých země představitelů a množí se stížnosti od disidentských špiček. Jestli je odstranění Won-honga pravda, je to další znamení praskliny v severokorejské elitě,“ řekl agentuře Reuters bývalý zástupce severokorejského velvyslanectví v Londýně.

  • 65Diskuse

Najdete na Lidovky.cz