Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další čistka ve vedení KLDR. Kim Čong-un odstranil šéfa tajné policie

Svět

  7:00
Pchjongjang/Praha - KLDR odstranila ministra státní bezpečnosti, severokorejské tajné policie, Kim Won-honga. Měl zneužívat státní moc a porušovat lidská práva. Jedná se o poslední v sérii čistek, které míří na nejužší kruh kolem diktátora Kim Čong-una.

Kim Čong-un zdraví své dětské publikum. foto: Reuters

Severní Korea propustila hlavu ministerstva státní bezpečnosti, které funguje jako tamní nejmocnější tajná policie. Generál Kim Won-hong byl propuštěn na základě obvinění z korupce a zneužívání moci, informovaly The New York Times.

Šéf státní bezpečnosti byl už v lednu degradován ze čtyřhvězdičkového generála na jednohvězdičkového. Jeho odstranění dále potvrzuje, že severokorejské špičky jsou v ohrožení při sebemenší známce poklesu oddanosti Kim Čong-unovu režimu. Než Won-honga odstranil, sám byl v čele čistek potenciálních nepřítelů systému.

Kim Won-hong
Původní portrét Kim Čong-una vydaný KCNA.

„Jeho propuštění může ještě více prohloubit neklid mezi hlavními představiteli a zvýšit nestabilitu režimu oslabením tím, že oslabí nad lidmi,“ řekl mluvčí jihokorejského ministerstva jednoty. Won-hong byl podle něj obviněn z korupce a porušování lidských práv včetně mučení, ale za jeho vyhazovem také může stát rivalita mezi nejmocnějšími severokorejskými špičkami.

Praskliny v elitě se možná prohlubují

Won-hong je poslední v řadě vysoce postavených figur, které Kim Čong-un odstranil z jejich pozice ve snaze upevnit svou moc.

Šéf Pentagonu ujistil Japonsko, že ho USA budou v případě útoku bránit

V minulosti šlo například o údajnou popravu jednoho z vicepremiérů Kim Čong-jina za to, že během veřejné události nestál rovně či odstranění šéfa UFWD (United Front Work Department) Kim Jong-čola zodpovědného za vztahy s nekomunistickými stranami v KLDR. V roce 2012 nechal Ki Čong-un také popravit svého strýce a mluví se o tom, že stejný osud potkal i ministra zahraničí Hyun Jong Čola v roce 2015.

„Tento způsob mocenského zápolení je v severokorejské historii docela běžný. Kim Čong-un zabil až příliš vysokých země představitelů a množí se stížnosti od disidentských špiček. Jestli je odstranění Won-honga pravda, je to další znamení praskliny v severokorejské elitě,“ řekl agentuře Reuters bývalý zástupce severokorejského velvyslanectví v Londýně.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...

Mohlo by vás zajímat