Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pravice a feministky se ve Švýcarsku spojily proti zahalování. Muslimským ženám hrozí postih

Svět

  5:00
BERN/PRAHA - Čistě symbolické rozhodnutí, které se reálně dotkne pouze asi třiceti žen, často turistek, nebo účinný nástroj v boji proti muslimským radikálům. To byly dva nejčastější argumenty před švýcarským referendem o zákazu zahalování.

Zahalená žena (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Česko požádalo o pomoc s desítkami covidových pacientů. Léčit se budou v Německu, Švýcarsku a Polsku

Muslimským ženám, které nosí burku nebo nikáb, hrozí ve Švýcarsku do budoucna postih. Minulou neděli o tom rozhodli voliči v celostátním referendu. Skrývání tváře ve veřejném prostoru tak bude povoleno pouze ve výjimečných případech, například během aktuální koronavirové pandemie, při masopustu nebo jízdě na motocyklu.

Příslušné ustanovení, které podpořilo přes 51 procent voličů a zároveň i většina kantonů, se nyní stane automaticky součástí ústavy. Návrh na zákaz zahalování obličeje vzneslo pravicové občanské sdružení blízké národně-konzervativní Švýcarské lidové straně (SVP), jež chce dlouhodobě omezit migraci a v posledních letech bojuje i proti radikálnímu islámu.

V roce 2009 totéž sdružení v referendu prosadilo, že u nově zřizovaných mešit ve Švýcarsku nesmí být minarety. Jeho zástupci vidí v zahalování muslimských žen projev radikální politické ideologie, která navíc odporuje i zásadám rovnoprávnosti obou pohlaví.

Z téhož důvodu podporovala jejich návrh i řada feministek či bojovnic za ženská práva. Podle prvních analýz švýcarských politologů se to projevilo i na výsledku hlasování v jednotlivých kantonech. Zatímco podobné návrhy mívaly v minulosti většinovou podporu pouze v německy hovořících částech země, ve frankofonním Švýcarsku nikoli.

Tentokrát ovšem konec zahalování podpořili i tam. Pravděpodobně i s ohledem na zkušenosti v sousední Francii, kde podobný zákaz platí od roku 2011. Srovnatelné normy mají také v některých dalších evropských státech, například v Dánsku, Rakousku, Belgii, Bulharsku nebo Nizozemsku.

„Vyslali jsme jasný signál, že v naší zemi nestrpíme utlačování žen, stejně tak že odmítáme zamaskované výtržníky, kteří se nechají v rámci anonymity strhnout k násilí,“ komentoval výsledek hlasování pro švýcarský rozhlas politik SVP Mike Egger. Narážel tím na skutečnost, že nové ustanovení zakáže zakrývání obličeje například i účastníkům demonstrací či fotbalovým fanouškům.

Ilustrační snímek
Muslimské ženy na pláži

Většina ostatních politických uskupení v zemi s úplným zákazem zahalování tváře nesouhlasila a podporovala mírnější protinávrh vlády, který počítal s o něco slabším ustanovením. Podle něho by měly zahalené ženy povinnost ukázat svou tvář, pokud by měly prokázat svou identitu, například před úřady. Zároveň to vláda nechtěla zakotvit v ústavě.

Kritici návrhu ho považovali za pouze symbolický i vzhledem k tomu, že počet žen, které se v zemi s osmi a půl milionu obyvatel v každodenním životě zahalují, je odhadován na třicet.

Rozhodnutí voličů již kritizovala Ústřední rada muslimů ve Švýcarsku, jež má ovšem pověst, že zastává fundamentalistické postoje. Podle jejího názoru tím byla zakotvena nenávist vůči muslimům do ústavy. Už také oznámila, že hodlá finančně pomáhat ženám, jimž by kvůli nošení nikábu nebo burky hrozila pokuta.

Zástupci sdružení na podporu cestovního ruchu se obávají, že by nově přijatý ústavní zákon mohl odradit potenciální návštěvníky z arabských zemí.