Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Pravice v italských komunálních volbách neuspěla. Drtivou porážku utrpěla i první starostka Říma

Dosavadní starostka Říma Virginia Raggiová foto: ČTK

Italské komunální volby skončily v největších městech vesměs úspěchem levicových kandidátů. Svoji kancelář na římském Kapitolu bude muset opustit Virginia Raggiová, historicky první starostka italské metropole, která utrpěla drtivou porážku.
  14:58

V červnu 2016 to byla velká sláva: mladá a neokoukaná politička Virginia Raggiová v rozhodujícím druhém kole místních voleb v Římě jasně porazila svého protikandidáta a jako první žena-starostka v historii vstoupila do Senátorského paláce na historickém Kapitolu.

O pět let později ale Raggiová, členka levicově-populistického Hnutí pěti hvězd (M5S), musí spolknout hořkou pilulku: v prvním kole komunálních voleb, konaných v uplynulou neděli a pondělí, obsadila až třetí místo a ač ještě nejsou dopočítány úplně všechny hlasy, je jasné, že se ze starostenské kanceláře bude stěhovat. S výsledkem téměř ponižujícím, Raggiové dala v prvním kole hlas jen asi pětina z těch, kdo k volbám přišli.

Dosavadní starostka Říma Virginia Raggiová
Znovuzvolený starosta Milána Giuseppe Sala

Virginia Raggiová podle všeho doplatila na to, že během svého pětiletého mandátu nedokázala pohnout s akutními problémy, které Řím sužují již po desetiletí – ať je to nevalná úroveň veřejné dopravy, chronické problémy s odvozem odpadu či pouliční kriminalita. Nepomohlo jí ani to, že za jejího mandátu se podařilo výrazně humanizovat velkou část centra Věčného města vyloučením automobilového provozu a střed Říma nyní obyvatelům i turistům nabízí výrazně příznivější prostředí než dříve.

Atraktivní zjev už starostce Říma zřejmě nepomůže. V Itálii začínají odložené komunální volby

Úpadek podpory dosluhující římské starostky zřejmě souvisí i s tím, že její hnutí M5S na celostátní úrovni od roku 2016 ztratilo více než polovinu voličů. Charisma otce-zakladatele M5S, komika Beppeho Grilla, rychle vyčpělo a Italové od té doby „potrestali“ nevalné schopnosti populistických politiků M5S řešit praktické problémy země.

O post uvolněný Raggiovou budou o příštím víkendu v druhém kole usilovat Enrico Michetti, podporovaný pravicí, a zkušený kandidát středolevé Demokratické strany Roberto Gualtieri, někdejší ministr financí celostátní vlády. Michetti sice v prvním kole zvítězil s náskokem asi čtyř procentních bodů, očekává se ale, že starostou se stane spíše Gualtieri, který může počítat s hlasy levicových voličů, které v prvním kole propadly.

Pravice je v defenzívě

Pokud Gualtieri skutečně Řím získá, potvrdí se tím celkově slabý výsledek pravicových kandidátů napříč Itálií. Volilo se sice jen v části italských měst a obcí, nicméně hlasování proběhlo ve čtyřech nejlidnatějších sídlech – vedle Říma jde ještě o ekonomickou metropoli Milán, největší město italského jihu Neapol a průmyslové centrum Turín. Volilo se i v tradiční levicové baště Bologni či v důležitém přístavu Terstu.

Volební účast byla na evropské poměry docela vysoká, přibližně 55 procent (pro srovnání, posledních komunálních voleb v Česku v roce 2018 se zúčastnilo 47 procent oprávněných voličů).

Italští populisté čelí hrozbě rozpadu, stabilita vlády je v ohrožení. Situace může nahrát pravici

V Miláně a Neapoli je již dobojováno a v obou městech získali starostenský mandát levicoví kandidáti. Zejména obhajoba dosavadního starosty Milána Giuseppe Saly proběhla ve velkém stylu, populární politik získal již v prvním kole kolem 58 procent hlasů.

Jediným větším městem, kde mají pravicové strany reálnou šanci na vítězství, tak zůstává někdejší rakousko-uherský přístav Terst. Roberto Dipiazza, který sloužil jako starosta města již po tři volební období, vede po prvním kole s velkým náskokem a má nakročeno na svůj čtvrtý mandát.

Neúspěch pravicových kandidátek s nezvyklou otevřeností přiznal i jeden z nejvýraznějších italských politiků, šéf krajně pravicové strany Liga (Lega) Matteo Salvini. „Mohlo to být lepší (...) Některé kandidátky jsme postavili příliš pozdě a tohle je výsledek,“ řekl podle listu La Repubblica Salvini.

Fakt, že pravicoví kandidáti v místních volbách vesměs pohořeli, znovu posiluje úvahy o užší integraci na italské pravici. Salviniho Liga se podle aktuálních průzkumů na celostátní úrovni těší podpoře asi 22 procent voličů a zhruba stejně si nyní vede další krajně pravicová strana Bratři Itálie (FdI) v čele s charismatickou Giorgiou Meloniovou.

Salvini a Meloniová, kteří si donedávna nemohli přijít na jméno, v posledních týdnech značně otupili ostří vzájemné kritiky, což potvrzuje i úterní vyjádření Meloniové. „Příště bychom mohli jít spolu a dopadlo by to líp,“ řekla šéfka FdI.

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...