22. ledna 2013 21:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pravicový blok v Izraeli je zřejmě nejsilnější, přesto oslabil

Volby na vojenské základně v jižním Izraeli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volby na vojenské základně v jižním Izraeli | foto: Reuters

JERUZALÉM Nejsilnější formací v dnešních předčasných parlamentních volbách v Izraeli se zřejmě stal favorizovaný blok Likud premiéra Benjamina Netanjahua, i když počtem získaných mandátů zřejmě oslabil. Do voleb šel na společné kandidátce s krajně pravicovou formací Izrael je náš domov exministra zahraničí Avigdora Liebermana.

 Druhé místo překvapivě zaujímá nová centristická formace Ješ Atid (Budoucnost existuje), na třetím se zřejmě umístila opoziční Strana práce.

Vítězství Likudu potvrzují první odhady výsledků založené na průzkumech před volebními místnostmi, které po jejich uzavření v 21:00 našeho času. zveřejnila televize.

VÍCE ZPRÁV Z IZRAELE:

Podle nich ale získá Likud spolu s formací Izrael je náš domov jenom 31 parlamentních mandátů, tedy výrazně méně, než měl dosud a než mu přisuzovaly průzkumy. Znamenalo by to pro něj pokles z dosavadních 42 parlamentních křesel. Ankety mu přitom předpovídaly zisk 32 až 35 mandátů.

Premiér Netanjahu (uprostřed) se starostou Jeruzaléma a ministrem komunikace.

Premiér Netanjahu (uprostřed) se starostou Jeruzaléma a ministrem komunikace.

Podle odhadů výsledků získá širší blok pravicových stran 61 až 62 křesel ve 120členném parlamentu. Blok levého středu by mohl mít v Knesetu 58 až 59 zástupců.

Už před uzavřením volebních místností izraelský vojenský rozhlas podle agentury AFP oznámil, že výrazného průlomu v dnešních volbách dosáhly nová centristická strana Ješ Atid (Budoucnost existuje), kterou loni založil novinář a spisovatel Jair Lapid, a krajně pravicová sionistická strana Židovský domov milionáře a softwarového magnáta Naftaliho Bennetta. Rozhlas označil jejich zisky za "překvapivé" a předpověděl, že to zkomplikuje pravděpodobnému staronovému premiérovi Netanjahuovi sestavování nové vlády.

Premiér Netanjahu se svojí rodinou odvolil v Jeruzalémě

Premiér Netanjahu se svojí rodinou odvolil v Jeruzalémě

Netanjahu se ještě krátce před uzavřením volebních místností obrátil s dramatickou výzvou na své voliče. "Vláda (pravicového) Likudu je v ohrožení, nechte, prosím, všechno ležet a běžet a volte nás," apeloval Netanjahu podle citací světových agentur na své stoupence prostřednictvím Facebooku.

"Je to velmi důležité pro bezpečnou budoucnost státu Izrael," nabádal Izraelce vůdce Likudu vedený obavou, že by vysoká volební účast, která hlasování provázela, mohla prospět táboru levého středu.

Dvě hodiny před uzavřením volebních místností už volební účast dosáhla 63,7 procenta. To je o čtyři procenta více, než ve stejné době při minulých volbách v roce 2009, a více než celková volební účast z roku 2006 (63,2 procenta).

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!