Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Brusel volá po jednotných pravidlech pro cestování po EU. Kritickou reakci vzbudilo Maďarsko

Svět

  18:04
Brusel - Evropská komise chce sjednotit přístup členských zemí Evropské unie k cestování přes hranice. Unijní exekutiva v době opětovného zavádění některých cestovních restrikcí předložila státům návrh, podle něhož by mohly koordinovat svůj postup při hodnocení rizikových oblastí či zavádění karantény, uvedl v úterý mluvčí komise. Diplomaté budou o možném sladění části kritérií debatovat ve středu.

Evropská unie. Ilustrační foto. foto: Reuters

Vedle Čechů mohou do Maďarska s negativním testem na koronavirus také Poláci a Slováci

V obavách z opětovného šíření koronavirové nákazy začaly některé země během srpna zavádět omezení pro příjezdy z jiných unijních států, jednotlivé seznamy se však často velmi liší. Kritickou reakci Bruselu v úterý vzbudilo Maďarsko, které uzavřelo své hranice pro všechny cizince s výjimkou lidí z dalších tří visegrádských zemí - Česka, Slovenska a Polska.

Diskriminace je nepřípustná

„To je podle unijních pravidel pro volný pohyb osob nepřípustné,“ řekl novinářům mluvčí komise Christian Wigand. Členské státy sice podle něho mají výhradní pravomoci ve věci uzavření svých hranic, nesmějí však diskriminovat obyvatele části států a vpouštět na své území jen občany některých zemí.

Komise podle Wiganda již 7. srpna poslala státům dopis, v němž vyzvala ke sladění přístupu v několika hlediscích. Státy by podle Bruselu měly zvážit zavedení společných kritérií k určení epidemiologických rizik, jednotného barevného „semaforu“ pro rozlišení rizikových regionů a společného přístupu k lidem navracejícím se z nich.

„Není to poprvé, snažíme se o lepší koordinaci již měsíce,“ podotkl Wigand v narážce na jarní výzvy komise, která se marně snažila země odradit od úplného uzavření vnitřních hranic EU v době nejrychlejšího šíření koronaviru. Podle mluvčího má nyní Brusel od členských zemí pozitivní zpětné vazby. Velvyslanci unijních států budou ve středu debatovat o návrhu na koordinaci cestovních opatření, který na základě iniciativy EK připravilo jako předsednická země Německo.

Nová eRouška bude spuštěna do dvou týdnů, uvedl Vojtěch. Identitu nakaženého covidem neprozradí

Dokument, z něhož citovala řada médií, hovoří o tom, že je „zásadní předejít rozkouskovanému přístupu“ z jara a „ochránit integritu schengenského prostoru“. Diplomaté však zároveň dodávají, že případná dohoda bude mít charakter doporučení a státy se jí nebudou muset řídit. Stejně tomu je třeba v případě pravidelně aktualizovaného seznamu epidemiologicky bezpečných mimounijních zemí, který velká část států evropského společenství bere pouze orientačně.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...