Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lukašenkův režim odpovídá na problémy občanů násilím, říká Češka žijící v Minsku

Policie zasahuje proti protestujícím v Minsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie zasahuje proti protestujícím v Minsku | foto: Reuters

MINSK/PRAHA Začalo to „příživnickou“ daní, o víkendu ale Bělorusové protestovali na oslavě samostatného státu i proti prezidentovi Lukašenkovi. „Pro režim musel být šok, že se protestovalo v celé zemi,“ říká o demonstracích Češka Veronika Kiruščanka Boxanová, která žije v Minsku. Pokud se člověk smíří s dodržováním pravidel, žije se mu podle ní dobře. Nesmí ale příliš hlasitě vyjadřovat svoje názory.

Lidovky.cz: V Bělorusku už nějakou dobu žijete, takže to dokážete posoudit. Jsou protesty z minulých týdnů projevem nějaké hlubší nespokojenosti obyvatelstva?
Události posledních týdnů jsou vyústěním frustrace z neutěšeného stavu celé běloruské společnosti, spouštěčem byl zákon o příživnictví, který po nezaměstnaných vyžaduje platit speciální daň. Tam ten pomyslný pohár přetekl.

VERONIKA KIRUŠČANKA BOXANOVÁ

Pracuje jako lektorka českého jazyka v Minsku ve spolupráci s Českým centrem. V Bělorusku žije rok a půl. Před tím absolvovala stáže na Českém velvyslanectví ve Washingtonu D.C. v USA, na Britském velvyslanectví v Praze a pracovala pro Mezinárodní organizaci pro migraci. Je vdaná za Bělorusa.

Lidovky.cz: Co je základním požadavkem protestujících? Je to o té neslavné dani, nebo se to změnilo v něco víc?
Oficiálně se 25. března každoročně slaví „Den Voli“ (výročí vzniku Běloruské národní republiky 25. března 1918). Část lidí chtěla jako každý rok oslavit tento svátek, část chtěla zrušit „Dekret číslo 3“ o příživnictví, těch důvodů se ale postupem času přidalo více. Ať se už jednalo o celkový nesouhlas s politikou prezidenta Lukašenka, neutěšeným stavem ekonomiky, represemi, které demonstraci předcházely apod. Za protestující byli také považováni lidé, kteří si tou dobou například jen zašli nakoupit do obchodu, i ty nakonec policie zadržela. Důležité je, že všichni, kteří sebrali odvahu demonstrovat, k tomu měli nějaký důvod, který pro ně byl důležitý.

Veronika Kiruščanka Boxanová, Češka žijící v Minsku.

Lidovky.cz: Do jaké míry jsou demonstrace organizované a do jaké míry jde o spontánní akce?
Jsem přesvědčena o tom, že se jednalo o spontánní akce. Už jenom proto, že mnoho údajných hlavních organizátorů pozatýkali již před 25. březnem. Represe tady začaly již přibližně dva týdny před demonstrací z 25. března. Cílem bylo vystrašit co nejvíce lidí a odradit je od účasti na protestech.

Lidovky.cz: Budou pokračovat i po víkendových tvrdých zásazích proti demonstrantům?
Největší protesty se odehrály v sobotu 25. března, o den později byla další, o mnoho menší demonstrace, která chtěla podpořit zadržené demonstranty ze soboty. Ovšem i ty, kteří přišli vyjádřit solidaritu se zadrženými, policie buď zadržela, anebo rozehnala. Režim dokázal na všechny problémy svých občanů odpovědět pouze použitím násilí. Problémy se nejen nezačaly řešit, ale ještě se prohloubily. Myslím si tedy, že protesty ještě pokračovat v nějaké míře budou, ale nepředpokládám, že dosáhnou opět masových měřítek.

Lidovky.cz: Je schopna reakce zásahových sil odradit Bělorusy od projevů svých názorů?
Myslím, že ano. Lidé se bojí. Zřejmě o mnoho méně než v minulých letech, ale sama za sebe můžu říct, že strach tu vidím velký.

Lidovky.cz: V letech 2010 a 2011 do ulic Minsku vyrazily desetitisíce lidí, aby vyjádřily nesouhlas se znovuzvolením prezidenta Lukašenka. Policie je násilím rozehnala, řada demonstrantů utrpěla zranění, mnoho jich skončilo za mřížemi. Liší se něčím události posledních týdnů?
Je nutné říct, že v letošním roce demonstranty rozehnali, zbili a odvezl již úplně na začátku protestu a celou demonstraci prohlásili za nelegální již o den dříve. V roce 2010 hlavním stimulem byl nesouhlas s výsledky prezidentských voleb, údajně mezi protestujícími byli i nějací provokatéři. Letošní protesty byly ze strany demonstrujících velmi klidné a ze strany policie se jednalo čistě o brutální přehlídku moci. Jednalo se navíc o velmi živelné protesty, které kromě Minsku byly i v jiných menších městech. Což pro režim byl zřejmě šok.

Zadržení běloruského novináře policií během protestu 26. března
Policie zasahuje proti protestujícím v Minsku

Lidovky.cz: Četl jsem názory, že by mohl být Lukašenkův režim svržen vcelku jednoduše. Existuje nějaká většinová vůle společnosti něco změnit? Může převážit nespokojenost nad strachem z režimu?
O takových věcech si netroufám polemizovat. Vůle něco změnit tu je, je tu velké množství skvělých, chytrých a aktivních lidí. Je ovšem frustrující, když jakékoliv snahy režim často už v zárodku pohřbívá. Bělorusko je mistr v konzervování již dávno přežitého systému.

Lidovky.cz: O tom systému se však často říká, že se v něm žije ve skutečnosti docela dobře, pokud lidé dodržují pravidla daná režimem. Že funguje zdravotnictví a podobně. Jak se vlastně život v Bělorusku liší v těch běžných záležitostech od života ve státech Evropské unie?
Nechci, aby si lidé představovali Bělorusko jako nějakou absolutně nerozvinutou zemi, kde lidé jednou rukou pijí vodku a druhou loví medvědy. Já mám Bělorusko velmi ráda, je to krásná země, souhlasím s názorem, že se tu nežije až tak špatně. Je však otázka, s čím srovnáváme. Pokud Lukašenko srovnává Bělorusko s post-sovětskými zeměmi, tak z toho vychází vcelku obstojně. Silnice jsou tu nové, zdravotnictví tu relativně funguje. Když ale chirurgy i v centru Minsku platí 350 dolary (asi 8700 korun) za měsíc a na vesnici ještě méně, něco je na systému špatně. Na druhou stanu jsem se tu nesetkala nikdy s korupcí.

Lidovky.cz: V čem je tedy ten zásadní problém v běloruském systému?
Bohužel tu stát zasahuje úplně do všeho, a to se nebavíme jenom o ekonomice, ale například také určuje, jaká periodika si mají učitelé za povinnost předplácet a nutí studenty vstupovat do BRSM (Běloruský republikánský svaz mládeže), něco jako obdoba pionýra. Projevuje se to i v mentalitě lidí, kdy i ten nejposlednější vrátný si potřebuje dokazovat, že má nad někým moc. Celý život je tu mnohem pevněji svázán pravidly než v Česku. Takže ano, pokud člověk dodržuje pravidla a má normálně placenou práci, tak se mu tady může žít docela obstojně. Nesmí ale příliš hlasitě vyjadřovat svůj názor.

Lidovky.cz: Jak se informuje o současných událostech v běloruských státních médiích?
Běloruská televize (BT) zobrazuje demonstranty jako nějaké teroristy, zaprodance západu, alkoholiky a feťáky. Naštěstí jsou tu ale také dobrá, nezávislá média. Je tu několik velmi dobrých zdrojů (např. BelaPan, Belsat, Radio Svaboda). Otázkou však je, jestli člověk chce tyto informace slyšet. Mnohým vyhovuje strategie: „Nevidět, neslyšet, mlčet“.

MĚSÍC VE VĚZENÍ A VYSOKÉ POKUTY

Běloruská opozice žádá propuštění všech osob zadržených při víkendových demonstracích, demisi ministra vnitra a úplné zrušení kritizovaného zákona o zdanění nezaměstnaných. Na tiskové konferenci v Minsku to v pondělí večer prohlásil jeden z hlavních opozičních vůdců, šéf Sjednocené občanské strany Anatol Ljabedzka. Reagoval na zadržení zhruba 400 demonstrantů během protestů proti sociální politice režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.

Více než stovka demonstrantů byla v Minsku podle ochránců lidských práv odsouzena k trestům od čtyř do 15 dnů vězení - s jednou výjimkou v podobě 25 dnů za mřížemi - nebo k vysokým pokutám. Jedna z nich sahala v přepočtu k 25.000 korunám. A jeden ze zraněných demonstrantů byl přímo na nemocničním lůžku odsouzen k desetidennímu pobytu za mřížemi, uvedla agentura AFP.

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...