Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

OSN vyzývá Nigérii, aby nepopravila zpěváka za rouhačskou píseň. Jde o porušení lidských práv

OSN (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy OSN (Ilustrační foto) | foto: Wikipedia

Ženeva Právní experti Organizace spojených národů žádají Nigérii, aby propustila 22letého zpěváka, který byl odsouzen k smrti za rouhačskou píseň. V pondělí o tom informuje agentura Reuters. Ta rovněž uvedla, že lidé rozzuření zpěvákovou písní v březnu podpálili dům, kde žije jeho rodina.

„Hudba není zločin,“ uvádí se ve společném prohlášení právních expertů OSN k případu zpěváka jménem Yahaya Aminu Sharif. Toho minulý měsíc odsoudil ve městě Kano soudem, který uplatňuje muslimské právo. Hudebník píseň nahrál a sdílel prostřednictvím služby WhatsApp.

Porušení lidských práv

„Uplatňování trestu smrti za umělecký projev nebo za sdílení písně na internetu je jasným porušením mezinárodních zákonů o lidských právech i nigerijské ústavy,“ uvedla zvláštní zpravodajka pro kulturní práva Karima Bennouneová.

Právní experti uvedli, že Nigérie by trest smrti nad zpěvákem měla zrušit a zajistit jeho bezpečnost po dobu, než bude vyřízeno jeho odvolání proti verdiktu.

Mluvčí justičního úřadu ve státě Kano uvedl, že mu není známo, že zpěvák podal odvolání. Pod tento úřad spadají jak civilní soudy, tak i ty, které se řídí právem šaría.

Nedávno vzbudil pozornost případ, kdy soud ve státě Kano poslal na deset roků do vězení 13letého chlapce za rouhačské výroky pronesené během hádky. Rozsudek kritizovali ochránci lidských práv i dětský fond OSN UNICEF. Ředitel muzea v někdejším nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětim Piotr Cywiński a desítky dalších dobrovolníků se nabídli, že se o chlapcův trest „podělí“.

Nigérii na jihu obývají křesťané a na severu muslimové. Ve 12 z 36 nigerijských států se uplatňuje v justici právo šaría. Podle Reuters jsou tresty smrti za rouhačství neobvyklé. Soud je naposledy vyměřil před pěti lety devíti stoupencům jedné muslimské sekty, vykonány ale ještě nebyly.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!