15. února 2019 13:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Před 30 lety opustila sovětská armáda Afghánistán. Putin vyznamenal bývalého důstojníka

Sovětská armáda v Afghánistánu, 1987 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sovětská armáda v Afghánistánu, 1987 | foto: Кувакин Е.

Kábul/Praha Sovětská armáda vtrhla do Afghánistánu v prosinci 1979 ve snaze udržet spřátelený režim v této strategické zemi. Moskva původně počítala jen s několikatýdenní operací. Akce ale nakonec vyústila v devět let trvající krvavou válku.

Na jedné straně stály sovětské okupační jednotky a afghánská vládní vojska, a na druhé mudžáhidové podporovaní Pákistánem a USA. Poslední sovětské vojenské dobrodružství skončilo v roce 1989 odsunem sovětských vojsk, který byl ukončen před 30 lety, 15. února 1989.

Sovětská vojska do země vpadla po sérii převratů, v nichž se u moci střídaly jednotlivé frakce prosovětsky orientované Lidové demokratické strany Afghánistánu (LDSA). Jeden z posledních vedl Háfizulláh Amín, který svrhl a nechal zavraždit sovětského spojence Núra Muhammada Tarakího. 

Tvrdému jádru afghánských komunistů a také sovětskému vedení v čele s Leonidem Brežněvem se nelíbily diktátorské praktiky Amína, a sovětské politbyro se proto rozhodlo pro vojenský zásah.

Intervenci provázel nesouhlas Západu

Útok na prezidentský palác v Kábulu zahájily jednotky zvláštního nasazení sovětské armády a elitního bojového útvaru Alfa. Sověti brzy získali kontrolu nad Kábulem, ještě téhož dne byl popraven Amín, na jehož místo Moskva dosadila lépe ovladatelného Babraka Karmala.

desetiletí politického uvolňování v období studené války, zmrazena byla také dohoda o odzbrojení SALT II. Několik desítek zemí v čele s USA a většinou dalších západních mocností se také na protest proti válce v Afghánistánu odmítlo účastnit olympijských her v Moskvě v roce 1980.Na Západě se zvedla proti sovětské invazi vlna protestů. Vpád ukončil 

V Afghánistánu zahynulo 14 454 sovětských vojáků a dalších přes 35 tisíc jich bylo zraněno a zmrzačeno. Celkem bylo do války nasazeno 545 tisíc sovětských vojáků. Na afghánské straně si válka vyžádala milion obětí, přes pět milionů lidí uprchlo do Íránu a Pákistánu.

Putin k výročí ocenil bývalého účastníka afghánské intervence

Ruský prezident Vladimir Putin udělil titul Hrdina Ruska bývalému důstojníkovi speciálních sil vojenské rozvědky GRU Vladimiru Kovtunovi za odvahu při plnění „zvláštního úkolu“ během sovětské okupace Afghánistánu.  

Titul byl udělen v den 30. výročí ukončení sovětské intervence a odchodu okupační armády z afghánského území. Oznámil to v pátek Kreml na svých webových stránkách. Podrobnosti o úkolu, jímž byl Kovtun v Afghánistánu pověřen, oficiální zpráva nepřináší. 

ČTK, Lidovky.cz