22. března 2017 15:58, aktualizováno  23:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Teror v Londýně. Muž najel do chodců autem, pak útočil nožem. Čtyři lidi zabil, 40 zranil

Záchranáři nakládají muže, který je podezřelý z vraždy policisty. V levé části... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři nakládají muže, který je podezřelý z vraždy policisty. V levé části... | foto: Stefan Rousseau/AP

LONDÝN Londýn prožil odpoledne plné hrůzy. Útočník se rozjel v autě a na Westminsterském mostě srážel nicnetušící chodce, než narazil do plotu u britského parlamentu. Poté napadl nožem jednoho z hlídkujících policistů. Pak ho policie, která útok vyšetřuje jako teroristický akt, zastřelila. Krutý účet čítá čtyři mrtvé a nejméně 40 zraněných. Britská premiérka Mayová označila útok za „odporný a zvrácený“.

Podle mluvčí metropolitní policie zemřelo pět lidé (včetně útočníka) a 40 lidí utrpělo zranění, z toho někteří velmi vážná. Policie byla na místo povolána v 15:40 SEČ. Podle serveru Sky News je i nadále policie připravena v případě potřeby povolat na pomoc armádu. „Masivní“ policejní operace ve středu stále pokračovala, ve večerních hodinách se soustřeďovala na šetření okolností útoku i na bezpečnost ve městě.

Podle mluvčího policie zůstalo zhruba do půl desáté okolí parlamentu veřejnosti nepřístupné. Nabádal k ostražitosti, ale ne zbytečné vystrašenosti. V tuto dobu se propustili i poslanci z Dolní sněmovny, kteří byli v budově parlamentu celých pět hodin.

Střelba policistů, kteří útočníka zneškodnili u vstupu na pozemek parlamentu, kde v tu dobu probíhaly interpelace, vyvolala paniku hlavně mezi turisty, kteří se vyskytovali poblíž a kteří se z místa dali na útěk. Informace během první hodiny po útoku naznačovaly, že by útočníci mohli být dva. Scotland Yard ale na tiskové konferenci uvedl, že se pracuje s verzí, kde byl útočník pouze jeden.

Svědek popsal útočníka jako „černocha s bradkou“. Byl v autě, které na mostě srazilo desítky lidí a poté narazilo do plotu u parlamentu, píše BBC. Totožnost útočníka policie podle noční zprávy zřejmě zná, ale nebude ji nyní sdělovat.

Nejméně čtyři těžce krvácející lidi v bezvědomí zahlédl v prvních chvílích fotograf agentury Reuters na Westminsterském mostě. Jedno z těl leželo pod autobusem. Po útoku zemřel také pobodaný policista.

„Právě jsme mířili k nádraží, když se ozvala rána a chlap nebo někdo narazil autem do chodců. Leželi tam a dav lidí se valil za roh branami proti Big Benu. Vedle mého ramene se objevil muž s velkým nožem a začal bodat do policisty. Nic podobného jsem nikdy neviděl, prostě tomu nemohou uvěřit,“ řekl svědek Rick Longley agentuře AP. Další svědectví čtěte ZDE:

Z řeky Temže byla vytažena zraněná, ale živá žena, která pravděpodobně spadla z Westminsterského mostu. Informaci potvrdil londýnský přístav. Žena utrpěla vážná zranění a podstoupila lékařská ošetření.

Podle francouzských úřadů jsou mezi zraněnými i tři francouzští středoškolští studenti ze soukromé školy v Bretani. Francouzská vláda poslala do Londýna letadlo s rodinnými příslušníky zraněných studentů.

„Některá zranění byla lehká, některá děsivá. Někteří měli taková zranění, že mohli odejít z místa, a někteří měli zranění ohrožující život,“ citovala agentura AP lékařku Colleen Andersonovou. Londýnská záchranná služba potvrdila, že ošetřila přinejmenším deset lidí na Westminsterském mostě.

Pozn. red. V průběhu útoku se začaly vyskytovat desítky snímků, které redakce Lidovky.cz považuje za příliš citlivé. Ukazují těžce zraněné v kalužích krve. Proto jsme se rozhodli takové snímky do následující galerie nevkládat.

Útočník i oběť. Záchranáři svádějí marný boj o život pobodaného policisty (na...
Záchranáři při pomoci zraněným lidem

Podle redaktora agentury PA, který událost sledoval z okna své kanceláře, zazněla střelba a křik. „Byla tam skupina asi 40 nebo 50 lidí, která běžela za roh z ulice Bridge Street k areálu parlamentu. Zdálo se, že se před něčím prchají,“ řekl Andrew Woodcock, kterého citovala BBC.

Najednou jeden muž vytáhl nůž. „Zdálo se, že drží dlouhý kuchyňský nůž. Slyšel jsem něco, co znělo jako výstřely - myslím, že asi tři,“ dodal s tím, že na místě zůstali ležet dva lidé. Další osoby k nim přibíhaly, aby jim pomohly. Zraněného policistu se marně pokusil zachránit i poslanec Tobias Ellwood - VÍCE ZDE:

„Ozbrojená policie byla rychle na místě a slyšel jsem, jak křičí na lidi, aby opustili prostranství,“ řekl také Woodcock.

Britská policie oznámila, že vyšetřuje incident jako teroristický útok. Metropolitní policie žádala veřejnost o fotografie a videa incidentu.

Na místě zasahovaly desítky policejních aut, přistáli i záchranáři s vrtulníkem. Policie areál kolem parlamentu uzavřela a začala jeho evakuace. Dolní sněmovna kvůli incidentu přerušila jednání. Evakuaci ale zastavilo povolání pyrotechniků do prostor parlamentu.

Slova Mayové i jiných

Mluvčí šéfky britské vlády Theresy Mayové uvedl, že premiérka byla po celou dobu útoku v bezpečí. Byla pravidelně o vývoji situace informována. Kancelář Mayové vydala pár hodin po útoku prohlášení, že „je svými myšlenkami se všemi, kteří byli při útoku zraněni či zraněním podlehli“.

Jen několik pár minut před desátou hodinou večer vystoupila k veřejnému prohlášení. V něm označila útok za „odporný a zvrácený“. „Nikdo, kdo se pokusí násilně narušit naše hodnoty, nemůže uspět!“ vzkázala Londýňanům a dalším obyvatelům Velké Británie ve svém projevu premiérka. Připomněla, že následující den vstanou všichni do práce, jako by měli obvyklý den. „Všichni se posuneme dál, společně. Nikdy se nepodvolíme teroru, nikdy nás nenávist a zlo nerozdělí,“ dodala.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer na tiskové konferenci londýnský útok odsoudil. Prezident Donald Trump se podle něj nechával pečlivě informovat o vývoji situace v britské metropoli. V rozhovoru s premiérkou Mayovou Trump podle Spicera ocenil rychlou reakci britské policie a záchranných složek. Londýn ujistil o „plné podpoře“ USA při vyšetřování atentátu. Svou podporu rovněž vyjádřila německá kancléřka Angela Merkelová. „Rezolutně stojíme na straně Británie v boji s jakoukoli formou terorismu,“ dodala.

Mezi mnohými politiky vyjadřujícími solidaritu se vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka. „Teroristé nás nezastraší,“ uvedl v reakci na útok. Česko podle něj cítí s blízkými obětí a stojí při Británii.“

22.března 2017 v 16:15, příspěvek archivován: 22.března 2017 v 16:21

VIDEO: Helicopter footage of the scene in #Westminster after a firearms incident. @AliBunkallSKY with the latest https://t.co/LcKNC75XuS

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Helicopter footage of the scene in #Westminster after a firearms incident. @AliBunkallSKY with the latest https://t.co/LcKNC75XuS

Minulý rok 22. března sebevražední útočníci zabili v Bruselu 32 lidí a stovky zranili v sérii útoků nejprve na letišti Zaventem a přibližně o hodinu později právě v metru na stanici Maalbeek. Na letišti zahynulo 16 osob, stejný počet lidí přišel o život v metru.

Skotský parlament po útoku přerušil debatu, která měla vyústit v hlasování o výzvě k vypsání dalšího referenda o samostatnosti tohoto britského regionu.

Česká diplomacie zatím nemá informace o tom, že by mezi oběťmi či zraněnými dnešního útoku před britským parlamentem v Londýně byli čeští občané. Pražské ministerstvo zahraničí je kvůli incidentu v kontaktu s českým velvyslanectvím ve Spojeném království, které komunikuje s londýnskou policií. Český premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že „teroristé nás nezastraší“.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz