Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Před budovou polského parlamentu se zapálil 48letý muž. Přežil, protože z něj policisté strhli hořící oblečení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reprofoto/Twitter: Parliaments World Cup

Varšava U sídla polského parlamentu se v úterý odpoledne osmačtyřicetiletý muž polil hořlavinou a zapálil se. „Uhasili jej policisté a kolemjdoucí,“ uvedla televize TVN 24, podle které policie nyní zjišťuje okolnosti činu. Muž s sebou neměl žádný transparent, nevznášel žádné požadavky, ani se na místě nenašel žádný leták či dopis. Podle listu Gazeta Wyborcza muž při přenášení do sanitky vykřikoval, že neexistuje žádná spravedlnost.

„Událost viděli policisté, kteří spolu s dalšími lidmi nacházejícími se v okolí přiběhli k hořícímu muži a poskytli mu první pomoc,“ uvedl policejní mluvčí Robert Szumiata. Přivolaná sanitka pak převezla popáleného muže do nemocnice.

Dotyčný podle listu Gazeta Wyborcza přijel na kole k pomníku Zemské armády u budovy dolní komory parlamentu, přistoupil k postávajícím novinářům a zeptal se, zda se věnují investigativní žurnalistice. Podle svědků měl s sebou tašku nasáklou zápalnou látkou. Pak poodešel k pomníku a zapálil se. Když jej přenášeli do sanitky, tak podle očitého svědka na policisty křičel, že není spravedlnosti. Podle lékařů není jeho život v ohrožení. „Zachránit se jej podařilo jen díky rychlé reakci policistů, kteří z něj strhli hořící oblečení,“ citoval deník očitého svědka.

Podobné incidenty nejsou v Polsku až tak vzácné: loni v dubnu se před sídlem polského premiéra zapálil muž, ale ještě před příjezdem policie jej uhasili pracovníci premiérovy kanceláře. Pak byl převezen do nemocnice. Svědci uvedli, že muž nedaleko místa, kde se zapálil, nechal dopis.

V říjnu 2017 se ve Varšavě před Palácem vědy a kultury zapálil 54letý Piotr Szczensny na protest proti politice vlády národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Po deseti dnech v kritickém stavu zemřel.

Szczensny po sobě zanechal manželku, syna a dceru. Dříve se osm let léčil z depresí. V dopisech na rozloučenou ale podle syna žádal, aby jeho čin nebyl spojován s jeho nemocí.

V listopadu téhož roku se asi čtyřicetiletý muž polil benzinem a zapálil před okresním soudem ve městě Rzeszów na jihovýchodě Polska. Podle lékařů utrpěl popáleniny na 90 procentech těla. Podle prokuratury šlo patrně o sebevraždu. „Nechce se mi žít,“ říkal policistům.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.