Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Před Navalným byl podobně otráven Kara-Murza, zveřejnil investigativní mediální tým

Vladimir Vladimirovič Kara-Murza, ruský opoziční politik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Vladimirovič Kara-Murza, ruský opoziční politik. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Moskva Za dvěma pokusy o otravu opozičního politika Vladimira Kara-Murzy stojí stejně jako v případě otravy známého kritika Kremlu Alexeje Navalného oddělení ruské tajné služby FSB, vyplývá podle serveru Meduza ze závěrů investigativního vyšetřování mediálních projektů Bellingcat, The Insider a časopisu Der Spiegel.

Stejná tři média v minulém roce společně s televizí CNN provedla pátrání, které poukázalo na údajné strůjce Navalného otravy.

Autoři došli k závěru, že pracovníci FSB sledovali Kara-Murzu ve třech měsících předcházejících prvnímu pokusu o jeho otravu z května roku 2015. Po jeho stopách se vydali do Tomsku, Petrohradu, Kaliningradu a Kazani. Jedné z těchto čtyř cest se údajně účastnil také Konstantin Kudrjavcev, který byl podle dřívějšího pátrání výše zmíněných médií zapojen do loňského pokusu o odstranění Navalného.

Alexej Navalnyj u moskevského soudu.
Vladimir Kara-Murza ml. na archivním snímku. Vpravo v pozadí jeho kolega,...

Kara-Murzovi po přijetí do nemocnice v roce 2015 nejprve diagnostikovali „srdeční nedostatečnost“. Autoři investigativního pátrání si všímají, že stejně jako v případě Navalného primář nemocnice tehdy uvedl, že opoziční představitel nemůže být přepraven na léčení do zahraničí. V médiích se tehdy s odkazem na anonymní zdroje objevovalo, že Kara-Murza si vzal příliš velkou dávku antidepresiv.

Také v roce 2016 pracovníci FSB Kara-Murzu sledovali do tří ruských měst. Podruhé byl Kara-Murza otráven v únoru roku 2017. Zveřejněné výsledky vyšetřování však nespecifikují, že by se ve dny bezprostředně před tím kolem něj pracovníci FSB pohybovali.

Autoři čtvrteční zprávy navrhují možnost, že jed mohl být nanesen na spodní prádlo nebo zubní kartáček opozičního představitele, a uvádějí, že podle nemocniční zprávy a tří mezinárodních vyšetřování stav Kara-Murzy zapříčinila otrava nerozpoznanou látkou.

Kara-Murza je 39letý ruský politik, publicista a filmový režisér. Byl blízkým spolupracovníkem jednoho z vůdců ruské opozice Borise Němcova, který byl v roce 2015 zastřelen v centru Moskvy. Působil jako celostátní koordinátor strany Otevřené Rusko, kterou založil Michail Chodorkovskij.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...