3. července 2018 19:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Před pěti lety v boji o post starosty Moskvy výrazně zabodoval Navalnyj, letos se do klání žádný opozičník nedostal

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
 Alexej Navalnyj během prezidentských voleb v Rusku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexej Navalnyj během prezidentských voleb v Rusku. | foto: Reuters

MOSKVA Ani jediný opoziční politik nefiguruje mezi pěti kandidáty do zářijových voleb starosty ruského hlavního města, které v úterý zaregistrovala moskevská volební komise. Mezi pěticí uchazečů, kteří prošli „filtrem“ požadavků kladených na kandidáty, je i stávající starosta Sergej Sobjanin.

Při předchozích volbách v září 2013 za Sobjaninem skončil na druhé příčce opoziční předák Alexej Navalnyj s překvapivě vysokým výsledkem více než 27 procent hlasů.

Letos Navalného úřady nepustily do prezidentských voleb pod záminkou pravomocného odsouzení k podmínečnému trestu za údajné krádeže v procesu, který dříve zpochybnil Evropský soud pro lidská práva.

Sobjanin, který stojí v čele Moskvy od roku 2010 a podle průzkumů se těší podpoře asi třetiny voličů, tentokráte kandiduje nikoliv jako uchazeč vládní strany, ale jako nezávislý kandidát. Stejně tak učinil v březnových prezidentských volbách staronový prezident Vladimir Putin.

O funkci starosty se podle agentury Interfax původně chtělo ucházet 32 zájemců, včetně opozičních politiků Dmitrije Gudkova, Sergeje Mitrochina či Ilji Jašina. Gudkova však komise odmítla, protože sehnal jen 72 namísto nejméně 110 podpisů poslanců městského sněmu. Mitrochin klání vzdal, když si uvědomil, že tento filtr nepřekoná.

Gudkov: Moskva je sultanát

„Zázrak se nekonal. Sobjanin rozhodl, že mě nepustí,“ postěžoval si Gudkov a dodal, že „Moskva je od nynějška opravdový sultanát“. Zapřisáhl se také, že nikdy neuzná výsledky nelegitimních voleb, do kterých úřady nepustily opozici.

Podobně opozice, která se staví nevraživě proti Putinově režimu, není zastoupena ani v ruském parlamentu.

Metropole zůstává jedním z mála měst, jejichž obyvatelé smějí pána radnice zvolit přímo. V drtivé většině ruských měst byla funkce voleného starosty zrušena a město zpravidla spravuje manažer, vybraný vládnoucí stranou.

Moskvané budou starostu volit 9. září, kdy se různé volby odehrají i v dalších ruských regionech.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz