19. října 2016 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Před posledním duelem v USA: Clintonová prý podporuje teroristy, Trump vidí samé manipulace

Reakce kandidátů na prezidenta USA, Hillary Clintonové a Donalda Trumpa, na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reakce kandidátů na prezidenta USA, Hillary Clintonové a Donalda Trumpa, na... | foto: Reuters

LAS VEGAS/PRAHA Kandidáty na post amerického prezidenta čeká třetí a poslední debata před televizními kamerami. Republikánský kandidát Donald Trump se i tentokrát utká se svou demokratickou protivnicí Hillary Clintonovou na univerzitní půdě, na Nevadské univerzitě v Las Vegas. Komu se podaří přesvědčit více nerozhodnutých voličů, aby šli 8. listopadu hlasovat?

Boj o zvolení do funkce nejmocnějšího člověka planety se blíží ke svému konci. Častokrát je popisován jako nejvíce nekorektní, kdy na sebe oba kandidáti vytahují co největší špínu. Nejinak tomu bylo v uplynulých dnech.

MELANIA TRUMPOVÁ MANŽELA HÁJILA V CNN

Potenciální budoucí první dáma Spojených států v rozhovoru pro televizi CNN hájila svého muže v souvislosti s 11 let starou nahrávkou jeho vulgárních poznámek na adresu žen. Trump na ní popisuje, jak mu ženy dovolí vše, protože je slavný. Podle Melanie jsou to jen „chlapské řeči“.

Trumpová se vyjádřila také k následným obviněním ze sexuálního obtěžování, které se teď na možného budoucího šéfa Bílého domu valí ze všech stran. Z nevhodného chování ho obvinilo už devět žen. Melania tvrdí, že to jsou všechno lži a že její manžel by nikdy nic takového neudělal.

„Řekla jsem mu, že ty výrazy byly nevhodné. Je to nepřijatelné,“ uvedla. „Muž, kterého znám, není člověk, který by takto mluvil a který by v soukromí říkal takové věci,“ dodala Trumpová.

Za poznámky na nahrávce se jí prý její manžel omluvil. „Přijímám jeho omluvu. Doufám, že Američané také. Bylo to velmi, velmi dávno,“ upozornila.

Větší tlak bude v Nevadě ve čtvrtek od 3:00 SELČ na kandidáta republikánů, který bude muset reagovat na nejnovější obvinění ze sexuálního obtěžování. Těsně před předchozí debatou na začátku minulého týdne se v médiích objevila nahrávka, ve které Trump neuctivě popisoval, jak jedná se ženami. Od té doby jej veřejně obvinilo z obtěžování několik žen. Trump sice vše odmítá, ale obvinění jeho popularitě nepomohla.

Clintonová ale také bude muset vysvětlovat. Ze sady uniklých mailových konverzací šéfa její kampaně Johna Podesty, jejíž obsah zveřejnil server WikiLeaks, vyplývá, že měla kandidátka demokratů za peníze přednášet bankéřům z Goldman Sachs. Právě napojení na Wall Street odpůrci demokratce nejčastěji vyčítají.

Z e-mailů také například vychází najevo, že nadace jejího manžela Billa Clintona dostala k příležitosti jeho narozenin milion dolarů od katarského emirátu. To pro změnu vedlo k nařčení, že Clintonová podporuje teroristy.

Bude si Trump stěžovat na manipulace?

Čtvrteční debata se vrátí k formátu té první. Kandidáti budou hovořit v šesti patnáctiminutových blocích o předem daných tématech. Zabývat se budou dluhy, imigrací, hospodářstvím, nejvyšším soudem, zahraniční politikou a řešit budou i kondici jako předpoklad prezidentství. Očekává se ale, že hlavní témata mohou ustoupit nepředvídatelnému chování kandidátů.

V moderátorském křesle ovšem půjde o další primát. Po prvním černém a prvním homosexuálním moderátorovi je Chris Wallace prvním novinářem pravicově populistického kanálu Fox News, kterému bylo svěřeno vedení prezidentského předvolebního duelu.

Spekuluje se, že Trump bude chtít využít kartu o systému zmanipulovaném v jeho neprospěch, což v posledních dnech několikrát zopakoval. Už neúspěch v první debatě svedl na špatný mikrofon, ve druhém duelu obvinil moderátory, že se staví na stranu Clintonové a je to tři proti jednomu.

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump hovoří při druhé prezidentské...
Nová atrakce v New Yorku: mluvící figurína Donalda Trumpa.

Na moderátora Wallace si kvůli prorepublikánské pozici Fox News tentokrát nejspíše magnát stěžovat nebude. Dá se ale očekávat, že pokud bude v úzkých, vytáhne argument o tom, že se proti němu jeho protivnice, média a republikánští lídři, v čele s šéfem Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem, spikli.

Tato obvinění v úterý komentoval i úřadující prezident Barack Obama, který řekl, že Trump „brečí ještě před tím, než vůbec hra skončila“. Kritici republikánského kandidáta navíc tato prohlášení považují za důkaz rostoucího pesimismu ohledně šancí na vítězství.

Mladí: Zničení země lepší než Trump nebo Clintonová

Obecně se má za to, že se v debatě bude muset více snažit Trump. Bude totiž muset přesvědčit nerozhodnuté voliče z Floridy, Severní Karolíny, Ohia a Pennsylvánie, aby dali hlas jemu. O tom, že potřebuje zabodovat, svědčí i poslední sada celonárodních průzkumů veřejného mínění, které dal dohromady Huffington Post a favorizují Clintonovou s náskokem čtyř až jedenácti procentních bodů.

Podle samotného webu, který dává výsledky dohromady, pak bývalá ministryně vede o více než 8 procentních bodů. Mnohem větší šanci na zvolení podle jeho volebního modelu má demokratka 94,3 %, zatímco vyhlídky jejího soupeře jsou s 5,5 procenta velmi pesimistické.

Mladí Američané jsou tak nespokojeni s nabídkou prezidentských kandidátů, že podstatná část z nich by raději nechala zeměkouli zničit meteoritem, než aby se do Bílého domu dostali Hillary Clintonová nebo Donald Trump. Vyplývá to z průzkumu názorů osob mezi 18 a 35 lety, o němž informovala agentura Reuters.

Apokalyptickou zkázu by před zvolením demokratické kandidáty Clintonové preferovalo 34 procent dotázaných. V případě republikána Trumpa by zničení planety dalo přednost dokonce 53 mladých Američanů. Organizátoři ankety pro jistotu upozorňují, že odpovědi nejsou míněny úplně vážně. Procenta nespokojených nicméně nejspíš platí.

fasJakub Fajnor

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!